Innowacyjne urządzenia
Kategorie:

Jakie innowacyjne urządzenia ułatwiają nam codzienne życie?

Avatar
Opublikowane przez Klaudiusz Raczynski

Jeszcze 30-40 lat temu szczytem luksusu w Polsce było posiadanie własnego telefonu stacjonarnego, kolorowego telewizora, Fiata 126p i pralki automatycznej. W XXI wieku nastąpił boom technologiczny, a wraz z nim na rynku zaczęły się pojawiać urządzenia, dzięki którym wykonywanie różnych, codziennych czynności w domu lub firmie stało się o wiele prostsze i przyjemniejsze. O jakich innowacyjnych urządzeniach mowa? Przygotowaliśmy listę najbardziej rewolucyjnych rozwiązań, które ułatwiają nam życie.

Jakie korzyści przynosi nowoczesna technologia w życiu codziennym?

Pod pojęciem innowacyjnych urządzeń rozumiemy zaawansowane technologie i sprzęty, dzięki którym możemy zaoszczędzić czas lub pieniądze. To rozwiązania projektowane z myślą o wszystkich dziedzinach naszego życia, takich jak: praca, zabawa, nauka czy obowiązki domowe.

Co zyskujemy dzięki inteligentnym, nowoczesnym urządzeniom? Korzyści są różne, w zależności od specyfiki wybranych rozwiązań. Przede wszystkim:

  • mamy więcej czasu dla siebie i bliskich,
  • zyskujemy szybki dostęp do niezbędnych informacji,
  • sprawnie załatwiamy rutynowe sprawy i zadania,
  • chronimy środowisko naturalne.

Roboty – wielofunkcyjne urządzenia dla domu, zdrowia i przemysłu

Roboty otaczają nas prawie na każdym kroku, mimo iż nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Te nowoczesne urządzenia można znaleźć zarówno w domu, jak i w szpitalach czy zakładach przemysłowych. Są to na przykład roboty:

  • kuchenne (wielofunkcyjne urządzenia do obróbki pokarmów i gotowania),
  • sprzątające, odkurzająco-myjące, suszące (automatyczne odkurzacze smart, suszarki, pralki automatyczne),
  • dozorujące (elektroniczne nianie),
  • chirurgiczne (wykorzystywane w medycynie do przeprowadzania specjalistycznych, precyzyjnych zabiegów kosmetycznych lub ratujących życie),
  • produkcyjne (stosowane w przemyśle motoryzacyjnym, farmaceutycznym, spożywczym, niezastąpione na liniach produkcyjnych, w laboratoriach itd.).

Roboty, o których tutaj mowa, w niczym nie przypominają oczywiście człekokształtnych postaci rodem z filmów science fiction! Są to zautomatyzowane urządzenia i technologie, stworzone do wykonywania ściśle określonych zadań, programowane komputerowo, działające niezależnie albo przez Internet.

Technologie mobilne – smartfony i inne urządzenia przenośne

Niewątpliwie jednymi z największych wynalazków XX wieku były smartfony i urządzenia mobilne. Dzięki nim możemy komunikować się bardzo szybko, bez względu na odległość. Obecnie wymiana informacji pomiędzy dwiema osobami, znajdującymi się na przeciwległych krańcach kuli ziemskiej trwa zaledwie kilka sekund. Dla porównania sto lat temu na list lub telegram ludzie musieli czekać tygodniami!

Co więcej, na smartfonie dostępne są aplikacje, ułatwiające użytkownikom wykonywanie różnych, codziennych czynności, takich jak:

  • zdobywanie informacji i dzielenie się nimi z innymi,
  • rozmowy audio i video,
  • przesyłanie danych, dokumentów, zdjęć, filmów,
  • dokonywanie transakcji płatniczych,
  • robienie zakupów,
  • sprawdzanie tras dojazdu do wybranych miejsc,
  • odbieranie i wysyłanie przesyłek.

Aplikacje na urządzeniach mobilnych

Lista możliwych funkcji aplikacji mobilnych jest oczywiście o wiele dłuższa! Każdego dnia powstają nowe, kreatywne oprogramowania na telefon komórkowy, dzięki którym użytkownicy smartfonów mogą sprawniej załatwiać różne, codzienne sprawy. Na liście popularnych aplikacji, które zrewolucjonizowały nasze życie, są między innymi:

  • Google (wyszukiwarka Google, sklep Google Play, Gmail),
  • Facebook i Messenger,
  • TikTok, Youtube,
  • Instagram, Twitter, LinkedIn,
  • WhatsApp,
  • InPost Mobile,
  • aplikacje bankowe,
  • aplikacje zakupowe.

Komputer z dostępem do Internetu

Komputery bardzo ułatwiają nam codzienne życie. Dzięki tym urządzeniom i za pośrednictwem sieci internetowej możemy pracować, bawić się i uczyć. Korzystając z komputera, zyskujemy dostęp do nieograniczonej ilości informacji. Do dyspozycji mamy strony www z przydatnymi aplikacjami, sklepy internetowe, witryny edukacyjne, platformy do pracy zdalnej, funkcję wirtualnego dysku oraz wiele innych, przydatnych narzędzi. Internet umożliwił też między innymi rozwój branży e-commerce i przedsiębiorstw sprzedających w sieci swoje produkty albo pakiety usług.

Laptop, czyli jedno z największych udogodnień XXI wieku

Pierwsze komputery stacjonarne były z pewnością wiekopomnym wynalazkiem, jednak bardzo szybko ich funkcjonalności i popularność przejęły laptopy. Te lekkie, przenośne komputery ułatwiają pracę, naukę i zabawę. Można je włożyć do torby i zanieść w dowolne miejsce, co ma niebagatelne znaczenie dla osób, które często się przemieszczają i potrzebują mobilnych narzędzi. Zaletą laptopów jest również ich energooszczędność – nowe urządzenie pracuje wydajnie i autonomicznie minimum 4-6 (a czasem nawet i 8) godziny, a po podłączeniu do źródła zasilania pobiera nieznaczne ilości energii na poziomie kilku Watów na godzinę.

Paczkomaty InPost technologią przyszłości

Na liście najbardziej rewolucyjnych wynalazków XXI wieku są również Paczkomaty. To automatyczne maszyny ze skrytkami na przesyłki listowe oraz paczki. Urządzenia te są ogólnodostępne, rozlokowane w różnych miastach i miasteczkach.

Jak działa Paczkomat InPost? Jest on intuicyjny w obsłudze – do odbioru paczek wystarczy aplikacja InPost Mobile lub skorzystanie z ekranu maszyny. Kiedy przesyłka trafia do skrytki, użytkownik Paczkomatu otrzymuje kod QR, 6-cyfrowy kod lub może otworzyć skrytkę zdalnie za pośrednictwem funkcji GPS w swoim smartfonie. Dzięki Paczkomatom nadawcy i odbiorcy paczek nie muszą już tracić czasu, stojąc w kolejkach na poczcie lub w punkcie obsługi. Przesyłkę można zaś nadać w dowolnym czasie i z najbliższego punktu, co pozwala zaoszczędzić czas i paliwo. Inżynierowie firm, takich jak InPost stale udoskonalają technologię Paczkomatów – można zatem uznać, że jest to jeden z najbardziej przyszłościowych wynalazków.

Samoobsługowe bankomaty i e-bankowość

Rozwój cyfrowych technologii sprawił, że całkowitej zmianie uległ system bankowy. Dużym ułatwieniem dla klientów banków stały się bankomaty, czyli wielofunkcyjne, automatyczne szafy, wyposażone w schowek na gotówkę. Za pomocą bankomatów można:

  1. wypłacać i wpłacać pieniądze,
  2. sprawdzać bieżące saldo konta bankowego,
  3. drukować potwierdzenia dokonanych transakcji albo stanu konta.

Poważnym osiągnięciem nowoczesnej, cyfrowej technologii bankowej są również aplikacje internetowe, takie jak: e-lokaty czy e-portfele. To rozwiązania, dzięki którym klienci banków mogą kontrolować swoje finanse i realizować transakcje z każdego miejsca na ziemi, za pośrednictwem Internetu, komputera oraz smartfonów.

Urządzenia energooszczędne w budownictwie

Kiedy piszemy o innowacjach i urządzeniach, które zmieniły nasz świat, warto również wspomnieć o rozwiązaniach stworzonych z myślą o energooszczędnych domach. Fotowoltaika, system smart home, pompy ciepła czy rekuperacja to tylko niektóre spośród technologii, ukierunkowanych na ochronę środowiska naturalnego oraz oszczędzanie zasobów. Panele słoneczne i pompy ciepła wykorzystują energię odnawialną po to, by zapewnić domownikom prąd i ciepło. System inteligentny połączony z rekuperacją pozwala zaś zmniejszyć wydatki na ogrzewanie poprzez w pełni zautomatyzowany proces odzysku ciepła ze zużytych mas powietrza.

Smart home, czyli inteligentna technologia, która ułatwia życie

Smart home to nie tylko rozwiązania energooszczędne. To również technologia, zapewniająca komfort oraz bezpieczeństwo na co dzień. Mowa między innymi o systemach połączonych ze sobą, inteligentnych urządzeń, takich jak:

  • czujniki ruchu, temperatury, wilgoci,
  • przewodowych lub bezprzewodowych kamer,
  • systemów automatycznych rolet, bram i sprzętów typu audio-video.

W ramach technologii smart home możliwe jest nawet automatyczne zamykanie lub otwieranie drzwi oraz sterowanie przydomowymi systemami nawadniania trawników.

Urządzenia skanujące

Na liście najbardziej użytecznych wynalazków nowoczesności obowiązkowo powinien się też znaleźć skaner. To komputer, służący do sczytywania dokumentów, obrazów, kart płatniczych, kodów kreskowych lub QR. Skanery mogą być stacjonarne albo mobilne, wbudowane w smartfon, Paczkomat bądź terminal płatniczy. Największymi ich zaletami są:

  • bezdotykowy, dynamiczny przekaz danych,
  • prosta, intuicyjna obsługa,
  • wielofunkcyjność.

GPS, czyli globalny system nawigacji

Kolejną pozycję na liście najbardziej spektakularnych wynalazków ludzkości zajmuje GPS. W języku angielskim skrót ten oznacza globalny system nawigacyjny (Global Positioning System). Funkcja GPS dawniej dostępna była wyłącznie dla wojska i służyła różnym celom strategicznym, namierzaniu pozycji wroga lub własnych oddziałów. O zaletach tego rozwiązania i wpływie, jaki wywiera ono na nasze codzienne życie, dziś nie trzeba już przekonywać nikogo. GPS to narzędzie, które ma w zasięgu ręki każdy użytkownik smartfonu i samochodowych lokalizatorów. Za pomocą tej funkcji można w kilka sekund sprawdzić drogę i czas dojazdu do wybranych miejsc na całym świecie.

Podsumowanie

Jeszcze kilka lat temu wyobrażenie o tym, jak mógłby wyglądać aktualny świat, wydawało się abstrakcyjne. Jednak z czasem pojawiły się coraz to nowsze technologie i wszechobecny dostęp do sieci. Wszystko to sprawia, że dzisiaj innowacyjne urządzenia/rozwiązania są już normą. Wystarczy tylko dostęp do sieci i telefon komórkowy lub komputer i wiele spraw można załatwić szybciej i wygodniej. A Ty, które rozwiązania lubisz najbardziej?