Aplikacje mobilne
Kategorie:

Jak korzystać z aplikacji mobilnych?

Avatar
Opublikowane przez Klaudiusz Raczynski

Kiedy na świecie pojawiły się smartfony, czyli telefony inteligentne, Twoja rzeczywistość uległa znaczącej zmianie. Na jakość życia znaczący wpływ wywierają zaś aplikacje mobilne. To właśnie dzięki nim możesz w ekspresowym tempie załatwić różne sprawy, komunikować się, rozwijać i bawić. Jak korzystać z aplikacji bezpiecznie i efektywnie? Przygotowaliśmy kilka praktycznych wskazówek.

Co to aplikacja mobilna?

Zanim podpowiemy Ci, jak korzystać z aplikacji na telefonie, przypomnijmy na wstępie, czym jest aplikacja mobilna. Jest to rodzaj oprogramowania, stworzonego z myślą o urządzeniach przenośnych, takie jak: smartfon czy tablet. Aplikacje działają w trybie ciągłym lub po uruchomieniu przez użytkownika i możesz z nich korzystać gdziekolwiek jesteś.

Do obsługi aplikacji na smartfonach nie potrzeba żadnej zaawansowanej wiedzy technicznej. Oprogramowanie jest intuicyjne, co oznacza, że nawet dziecko bez problemu znajdzie i zastosuje wybrane funkcje. Twórcy aplikacji mobilnych już na etapie ich projektowania bazują bowiem na doświadczeniach użytkowników (UX, User Experience), by optymalnie dostosować program do potrzeb i możliwości odbiorcy.

Aplikacja mobilna – poznaj najważniejsze rodzaje

Rynek aplikacji mobilnych wciąż się rozwija, a wraz z nim nowe rozwiązania i kreatywne pomysły. Wszystkie, dostępne na świecie aplikacje na telefony można podzielić na kilka podstawowych rodzajów.

Podział na odbiorców

Pierwszy podział dotyczy odbiorców aplikacji – mogą to być:

  • użytkownicy indywidualni,
  • klienci biznesowi.

Podział ze względu na koszty

Aplikacje są też darmowe lub płatne. Użytkownicy instalują je samodzielnie bądź mają je fabrycznie zainstalowane na urządzeniu.

Podział ze względu na wymagania sieciowe

Wszystkie aplikacje mobilne dzielą się na takie, które:

  • wymagają stałego połączenia z Internetem,
  • po pobraniu pracują samodzielnie, bez dostępu do sieci,
  • pracują offline pod warunkiem, że są cyklicznie aktualizowane online.

Podział na przeznaczenie oraz konkretne funkcje dla użytkowników

Ze względu na przeznaczenie i funkcje, wyróżniamy następujące aplikacje mobilne:

  • wyszukiwarki, aplikacje informacyjne lub edukacyjne,
  • kalendarze, pogodynki, kalkulatory, notatniki,
  • mapy i lokalizatory,
  • komunikatory, chaty,
  • aplikacje zakupowe (z kuponami rabatowymi i informacjami o aktualnych promocjach),
  • aplikacje rozrywkowe (z podcastami, filmami, muzyką, grami),
  • oprogramowania bankowe (konta, portfele, lokaty itd.),
  • aplikacje dietetyczne i treningowe.

Aplikacje mobilne – przykłady

Codziennie na świecie powstają dziesiątki nowych, kreatywnych aplikacji, z których część ma szansę podbić globalny rynek. Jakie są przykłady popularnych aplikacji mobilnych? Są to między innymi:

  • aplikacje do robienia zakupów: Lidl, Rossmann, Żabka, Allegro, Aliexpress itd.,
  • bankowość typu iPKO, ING, mBank PL, Alior Mobile,
  • komunikatory: WhatsApp, Facebook Messenger, Signal, Discord, Viber,
  • mapy Google lub mapy Petal,
  • aplikacje do oglądania podcastów i filmów: Tik-Tok, Youtube, Netflix.

Lista darmowych aplikacji dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych stale się zmienia. Na szczycie najbardziej lubianych i najczęściej wykorzystywanych aplikacji są obecnie social media (Facebook, Twitter, LinkedIn, Instagram) i programy do robienia zakupów w sklepach stacjonarnych i internetowych (Allegro, Aliexpress, Amazon).

Aplikacje mobilne dla firm

Aplikacje na telefony znalazły też szerokie zastosowania w biznesie i są to głównie zaawansowane systemy do obsługi i zarządzania projektami, takie jak: Trello, Asana czy HubSpot, nieocenione zarówno w e-commerce, jak i w wielu innych branżach: rekrutacyjnej, IT, bankowości. W rankingu najpopularniejszych, darmowych programów na urządzenia mobilne są także aplikacje typu InPost Mobile, służące do wysyłania, monitorowania i odbierania przesyłek.

Właściciele rozwijających się, dużych firm coraz częściej zamawiają aplikacje dedykowane, projektowane od podstaw, ściśle dostosowane do potrzeb danego przedsiębiorstwa. Tendencja do zamawiania firmowych aplikacji widoczna jest głównie w tych branżach, w których warunkiem rozwoju jest sprawna wymiana informacji między wieloma oddalonymi od siebie pracownikami.

Skąd pobierać aplikacje mobilne?

Aby móc skorzystać z aplikacji na telefon, musisz je najpierw pobrać na swoje urządzenie. Jak to zrobić? Na smartfonie znajdziesz sklepy z aplikacjami, takie jak Google Play, App Store czy Huawei AppGallery. Są to bezpieczne, zaufane programy ze stale rozbudowywanym katalogiem różnych aplikacji mobilnych. Po kliknięciu w ikonę sklepu widzisz listę dostępnych produktów oraz intuicyjną wyszukiwarkę, dzięki której w kilka sekund znajdziesz potrzebne aplikacje.

Dlaczego najlepiej pobierać aplikacje za pomocą Google Play, App Store lub Huawei AppGallery? Są to autorskie oprogramowania producentów telefonów, na bieżąco testowane pod kątem bezpieczeństwa i jakości. Oryginalne sklepy z aplikacjami mobilnymi to najlepsza alternatywa dla słabo zabezpieczonych stron internetowych lub mało popularnych aplikacji zakupowych, które często ulegają atakom hakerów.

Jak działają aplikacje mobilne?

W jaki sposób korzystać z aplikacji mobilnej? Jej obsługa jest zwykle bardzo prosta – po ściągnięciu programu widzisz jego ikonę na ekranie urządzenia. Gdy klikniesz w grafikę, od razu otwierasz aplikację, która zwykle prowadzi Cię w sposób intuicyjny do wybranych funkcjonalności. Program ma na celu maksymalnie ułatwić użytkownikom korzystanie z dostępnych opcji. Na ekranie dostrzeżesz graficzne wskazówki, pytania i wyszukiwarki, za pomocą których szybko dokonasz wyboru produktów, posłuchasz muzyki, opłacisz rachunki lub odbierzesz przesyłkę z Paczkomatu. Najbardziej zaawansowane aplikacje są wyposażone w bardzo sprawne systemy komunikacji pomiędzy administracją a użytkownikami. Jeśli więc masz jakikolwiek problem z obsługą programu na telefonie albo nie wiesz, jak działa wybrana funkcja, kontaktujesz się z obsługą na chacie i w ciągu kilku chwil otrzymujesz techniczne wsparcie.

Jak korzystać z aplikacji InPost Mobile?

W Polsce jedną z najpopularniejszych aplikacji mobilnych oferuje firma kurierska InPost. Za pośrednictwem programu InPost Mobile możesz w prosty sposób nadać, zwrócić albo odebrać przesyłkę listową lub paczkę. Jak korzystać z tej aplikacji? W jej głównym panelu masz wszystkie, najważniejsze funkcje, takie jak:

  • odbiór, nadanie i zwrot paczek,
  • śledzenie przesyłek,
  • wyszukiwanie usług lub informacji o produktach (w aplikacji InPost wyszukiwarka ma formę lupy),
  • archiwum przesyłek,
  • mapa punktów InPost.

Bardzo przydatnym narzędziem w aplikacji InPost jest zakładka: pomoc. To właśnie w niej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Możesz też kliknąć w opcję: kontakt i natychmiast uzyskać wsparcie personelu technicznego InPostu. Korzystanie z aplikacji oraz pomocy technicznej firmy kurierskiej jest oczywiście darmowe.

Bezpieczeństwo aplikacji mobilnych: jak o nie zadbać?

Smartfony prywatne i firmowe, z których korzystasz na co dzień, są niczym dysk zawierający wrażliwe dane oraz poufne informacje. Pamiętaj więc o tym, by stosować odpowiednie zabezpieczenia antywirusowe. Istnieją też proste techniki, ograniczające ryzyko utraty danych lub pieniędzy z konta. Jak zatem uniknąć cyberataku w telefonie? Oto kilka sprawdzonych wskazówek:

  1. Nigdy nie pobieraj aplikacji z nieznanych źródeł.
  2. Zabezpiecz telefony hasłem, kodem cyfrowym lub odciskiem palca.
  3. Sprawdź, czy masz na telefonie program antywirusowy, a jeśli nie – koniecznie go pobierz bezpośrednio ze stron producenta.
  4. Nie reaguj na nietypowe powiadomienia, na przykład: wezwania do zapłaty za korzystanie z darmowych aplikacji lub prośbę o kliknięcie w link w celu odebrania nagrody.
  5. Gdy chcesz skorzystać z publicznego internetu, unikaj zakupów online i nie loguj się w aplikacjach na konta bankowe.
  6. Zezwalaj na bieżące, automatyczne aktualizacje programów na smartfonie.

Funkcjonowanie bez telefonu i podręcznych aplikacji mobilnych w obecnych czasach wydaje się niemożliwe, jednak warto pamiętać o tym, że niezabezpieczone urządzenie mobilne jest jak tykająca bomba z opóźnionym zapłonem. Im mniej posiadasz zabezpieczeń na swoim smartfonie i beztrosko pobierasz różne programy, prędzej czy później możesz paść ofiarą wirtualnych złodziei lub oszustów.

Po co aktualizować aplikacje mobilne?

Główną zaletą nowoczesnych technologii i urządzeń mobilnych jest to, że ułatwiają Ci życie. Dzięki aplikacjom oszczędzasz czas i pieniądze, organizujesz swoją pracę, uczysz się i bawisz. Żyjąc w ciągłym pośpiechu, często bagatelizujesz jednak alerty dotyczące aktualizacji telefonu oraz znajdujących się w nim aplikacji. Co może się stać, gdy smartfon nie ma aktualizacji? Urządzenie jest wówczas bardziej podatne na cyberataki. Nowe wersje oprogramowania są lepiej dopracowane pod kątem bezpieczeństwa, a aktualizacje powstają w odpowiedzi na zmieniające się strategie hakerów.

Regularne aktualizowanie urządzeń mobilnych to rutynowe działanie, dzięki któremu Twój telefon pracuje wydajnie. Jako użytkownik smartfona pamiętaj, że po pobraniu najnowszej wersji aplikacji maleje ryzyko potencjalnych ataków cyberprzestępców, którym trudniej jest uzyskać dostęp do Twoich danych.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że już teraz dokładnie wiesz, czym są aplikacje mobilne, jak z nich korzystać i dlaczego warto stosować je również w przypadku Twojego e-commerce. Aplikacje to sporo korzyści dla biznesu, a także dla klientów. Sprawdź sam!