Pakowanie paczek
Kategorie:

Karton czy koperta? Poznaj najlepszy sposób na zapakowanie paczki!

Avatar
Opublikowane przez Klaudiusz Raczynski

Chcesz nadać przesyłkę kurierem lub Paczkomatem i nie wiesz, jak ją przygotować? Czy lepiej wybrać karton, a może warto postawić na kopertę? W przypadku towarów i dokumentów o niewielkich gabarytach możesz skorzystać z różnych opcji. Z naszego artykułu dowiesz się, jak pakować paczki do wysyłki tak, by w całości i bezpiecznie dotarły do odbiorcy.

Przesyłka czy list? Poznaj najważniejsze różnice

Zanim dowiesz się, jak zapakować przesyłkę, poznaj podstawowe różnice pomiędzy listem, przesyłką kurierską oraz paczką. Klasyfikacje i definicje przesyłek znajdziesz w Ustawie z dnia 23 listopada 2012 r. Prawo pocztowe i w regulaminach firm kurierskich. Oto ich krótka charakterystyka:

Przesyłka kurierska

Jest to pojęcie ogólne, które obejmuje zarówno przesyłkę listową rejestrowaną albo przesyłkę rejestrowaną w formie paczki pocztowej.

Przesyłka listowa

To każdy rodzaj przesyłki, którą można zmieścić w kopercie (bąbelkowej lub standardowej, papierowej), najczęściej zawiera korespondencję,

Paczka pocztowa

To przesyłka inna niż listowa, o masie do 20 kg i określonych gabarytach (łącznie wymiary nie mogą przekroczyć 200 cm lub 300 cm dla sumy długości i największego obwodu mierzonego w innym kierunku niż długość).

Przesyłki krajowe – jakie koperty są najlepsze?

Chcesz wysłać pismo urzędowe lub umowę biznesową? A może prowadzisz e-sklep i sprzedajesz przedmioty o niewielkich gabarytach, na przykład: gadżety biurowe, własnoręcznie robioną biżuterię czy książki? Jakie koperty wybrać i jak zapakować przesyłkę listową? Obecnie na rynku usług pocztowych i kurierskich istnieją różne rozwiązania:

  • papierowe lub tekturowe koperty zaklejane: najstarszy typ kopert, służą do wysyłania pism, dokumentacji, zdjęć, książek itd. Nie nadają się do wysyłki produktów o ostro zakończonych krawędziach;
  • koperty bąbelkowe: idealne opakowanie do małych przedmiotów o niestandardowym kształcie lub podatnych na uszkodzenia,
  • koperty-folie, inaczej: foliopaki, mają zwykle postać przezroczystych koszulek, doklejanych do kartonów.

Producenci dają Ci też do wyboru kilka typów zamknięcia kopert – z samoprzylepnym bądź nawilżanym paskiem. Spora część jest również zabezpieczona folią bąbelkową. Tylko od Ciebie zależy, na co postawisz. Do zabezpieczania dokumentów przewozowych służą zaś tak zwane kangurki, czyli koperty kurierskie z przezroczystą ścianką.

Przesyłki listowe – poznaj standardowe rozmiary kopert

Bez problemu dopasujesz rozmiar kopert do wielkości swoich przesyłek. W sklepach papierniczych i w firmach kurierskich znajdziesz duże i małe koperty w różnych formatach, z których najpopularniejsze to:

  • C4, C5, C6 (służą do pakowania formatów: A4 – czyli standardowej kartki do drukarki, A5 – kartki wielkości A4 zgiętej na pół, A6 – to znaczy połowy formatu A5),
  • DL – czyli jedna trzecia formatu A4, typowa koperta biznesowa i reklamowa,
  • B4, B5: służą do zabezpieczania dokumentów i przedmiotów o formacie A4 i A5.

Jak bezpiecznie zapakować paczkę?

Przygotowanie przesyłki w formie paczki jest trochę bardziej angażujące niż wysyłka listu. Musisz bowiem zastanowić się najpierw, jaki karton wybrać i jak go zabezpieczyć, by towar nie uległ uszkodzeniu podczas transportu i bezpiecznie dotarł do adresata. Gdy masz już odpowiednie opakowanie, wkładasz do środka zawartość i zabezpieczasz ją papierem albo folią bąbelkową. Przedmioty znajdujące się w kartonie, nie powinny być ułożone zbyt luźno, inaczej zniszczą się podczas podróży.

Skąd wziąć karton na paczkę?

Kiedy chcesz wysłać przedmiot większy niż list, do pakowania przesyłek potrzebujesz odpowiedniego kartonu. Jak pakować paczkę i skąd wziąć karton? W sklepach spożywczych i marketach coraz trudniej jest dostać niepotrzebny kartonik z zaplecza. W domach i firmach przechowywanie niepotrzebnych pudełek tekturowych również należy do rzadkości. Wysokiej jakości kartony do paczek lub foliopaki oferują klientom indywidualnym oraz biznesowym na przykład firmy kurierskie, takie jak InPost.

Jak kupić pudełko kurierskie? Możesz to zrobić za pośrednictwem strony internetowej dostawcy usług lub odwiedzić stacjonarne punkty obsługi. W przypadku firm, które stale wysyłają towary do swoich klientów i potrzebują większych ilości opakowań, istnieje opcja dostaw kopert lub kartonów za pośrednictwem kuriera.

Co to jest list przewozowy i etykieta?

Gdy nadajesz paczkę Paczkomatem lub poprzez kuriera, pamiętaj o tym, że w widocznej części opakowania (listu lub kartonu) musisz umieścić informacje dotyczące adresata. Dawniej dane adresowe nadawca pisał odręcznie, co znacznie utrudniało pracę listonoszom i kurierom. Obecnie standardem w branży KEP są elektroniczne lub drukowane etykiety i listy przewozowe.

Jeśli zamierzasz wysłać standardową paczkę towarową albo list, wówczas wystarczy Ci etykieta, czyli list przewozowy. Etykiety utworzysz automatycznie, zamawiając usługę kurierską w Internecie lub aplikacji mobilnej. Etykieta zawiera wszelkie dane potrzebne do wykonania usługi – wydruk tego dokumentu powinien obowiązkowo znaleźć się na kartonie, w górnej części opakowania.

Jak pakować paczki do Paczkomatu?

Planujesz nadanie paczek Paczkomatem, bo nie lubisz czekać, aż kurier przyjedzie po odbiór towaru? To świetna opcja, jeśli jesteś osobą zabieganą i chcesz samodzielnie planować terminy nadania swoich przesyłek. W Paczkomatach masz różnej wielkości skrytki, dzięki czemu możesz bez problemu wysyłać małe i duże przesyłki.

Jak pakować paczki do skrytek Paczkomatu? Poniżej krótka instrukcja:

  1. Wybierz opakowanie ściśle dopasowane do gabarytów produktów, które wysyłasz.
  2. Dokładnie przyklej etykietę i zwróć uwagę na to, czy dane odbiorcy są czytelne. Paczkę możesz nadać również bez etykiety w aplikacji InPost Mobile.
  3. Jeśli drukujesz etykietę w domu lub firmie, wybieraj standardowy papier biały bez połysku (na gładkiej powierzchni druk może się rozmazać).
  4. Gdy już jesteś przy Paczkomacie, to postępuj zgodnie z instrukcją, która jest wyświetlana na ekranie.

Paczka w Paczkomacie – karton czy koperta?

Masz małe produkty i zastanawiasz się, co lepiej wybrać – karton czy kopertę do Paczkomatu? Zwróć uwagę na to, ile ważą rzeczy, które planujesz wysłać do klienta lub znajomego. Oceń, czy przedmioty mają ostre krawędzie i mogłyby rozerwać opakowanie podczas transportu. Zadbaj o to, by ryzyko uszkodzenia towaru było jak najmniejsze. Przedmioty płaskie, gładkie, pozbawione ostro zakończonych elementów możesz wysłać w kopercie albo foliopaku. Twoja paczka jest niestandardowa, ciężka lub składa się z wielu części? Do jej transportu użyj pudełek kartonowych.

Przesyłki kurierskie w centrach logistycznych – kartony i koperty

Wiele nowoczesnych sklepów, prowadzących sprzedaż w Internecie, korzysta z zaawansowanych usług kurierskich w modelu fulfillmentu. Usługa polega na tym, że zewnętrzna firma kompleksowo realizuje zamówienia, pakowanie przedmiotów i ich wysyłkę do klienta. W wyspecjalizowanych magazynach personel dba o to, aby każda paczka została należycie przygotowana do transportu. Jakie opakowania cieszą się największą popularnością w centrach logistycznych? W skali globalnej zarówno karton, jak i foliopaki, cieszą się dużym zainteresowaniem. Na szczególną uwagę zasługuje jednak fakt, że branża KEP jest coraz bardziej ukierunkowana na nowe, ekologiczne rozwiązania i opakowania z recyklingu.

Bezpieczne pakowanie przesyłek do kartonu i koperty – poznaj podstawowe zasady

Jak bezpiecznie zapakować paczkę tak, by jej zawartość pozostała nienaruszona aż do momentu odbioru przez adresata? Pamiętaj o kilku prostych zasadach:

  • nigdy nie pozostawiaj w kartonowej paczce pustych przestrzeni,
  • nie umieszczaj ciężkich towarów w opakowaniach z niedokładnie zabezpieczonym dnem,
  • produkty kruche lub łamliwe owijaj folią, skropakiem albo papierowymi wypełniaczami,
  • jeśli chcesz zapakować paczkę we własnym opakowaniu kartonowym owiniętym papierem pakowym, starannie zabezpiecz jej brzegi taśmą,
  • zawsze sprawdzaj, czy taśma dobrze przylega do ścianek kartonu.

Nie wiesz jak sprawdzić, czy odpowiednio zabezpieczyłeś przedmiot w kartonie lub kopercie? Lekko potrząśnij swoją paczką. Jeśli usłyszysz brzęk lub postukiwanie, oznacza to, że wewnątrz znajduje się zbyt mało wypełniaczy.

Wysyłki listów- o tym warto pamiętać!

A jak pakować przesyłki listowe? Najważniejsza kwestia to prawidłowe, precyzyjne zamknięcie koperty. Niezależnie od tego, czy jest ona wyposażona w pasek nawilżany, bądź samoprzylepny, dokładnie sprawdź, czy papierowe brzegi dobrze do siebie przylegają. W przypadku opasłych książek lub dokumentacji nigdy nie upychaj zawartości na siłę i zamiast płaskiej koperty wybierz kopertę rozszerzaną. Umowy, pisma i płaskie przedmioty zabezpiecz dodatkowo foliową koszulką.

Podsumowanie

Teraz już wiesz wszystko na temat odpowiedniego pakowania i wysyłania paczek z podziałem na karton lub kopertę. Nie pozostaje nic innego, jak wdrożyć wspominane w tekście zasady. Powodzenia!