Kilka tysięcy lat temu istniał tylko jeden sposób zapisu danych – rolę dysku odgrywał wówczas wyłącznie ludzki mózg. Z biegiem lat wymyślono pismo na glinianych tabliczkach, a po nim księgi papierowe. Prawdziwa rewolucja w sposobie przechowywania informacji nastąpiła jednak dopiero w wieku dwudziestym, gdy wynaleziono komputery. Nośnikiem informacji stały się dyskietki, przenośne dyski, pendrive`y. Lecz i one ustąpiły miejsca nowym technologiom w postaci dysków wirtualnych, zwanych chmurami. Jak działa chmura internetowa i czym jest? Odpowiadamy.
Chmura internetowa – definicja
Chmury internetowe nazywane są również chmurami obliczeniowymi. To rodzaj wirtualnego schowka, w których możesz przechowywać, przetwarzać i eksportować różne swoje pliki, na przykład dokumenty, zdjęcia czy filmy. Ze swoich wirtualnych zasobów, dostępnych w chmurze korzystasz zdalnie z dowolnego miejsca na świecie. Darmowe miejsce na e-dysku masz w Google, usłudze OneDrive, Dropbox i u innych dostawców, takich jak Amazon, Apple czy MediaFire.
Co daje chmura internetowa?
Do korzystania z miejsca w chmurze potrzebujesz jedynie komputera lub urządzenia mobilnego (smartfon, tablet) i dostępu do Internetu. W ramach usługi, jaką jest chmura internetowa, możesz:
- szybko i automatycznie tworzyć kopie zapasowe swoich danych,
- archiwizować dokumenty i inne, ważne dane,
- udostępniać pliki wybranym adresatom,
- wprowadzać i zapisywać zmiany w elektronicznych dokumentach wzorowanych na takich narzędziach jak: Word, Excel, Power Point,
- sprawnie wyszukiwać pliki na dysku.
Rodzaje chmur internetowych
Istnieją różne rodzaje chmur, które ze względu na możliwości dostępu dzielą się na:
- chmury publiczne, czyli ogólnodostępne serwery współdzielone, może z nich korzystać każdy, kto ma dostęp do sieci i zaloguje się na stronie usługodawcy,
- chmury prywatne – autonomiczne serwery, dostępne ograniczonemu gronu odbiorców, na przykład firmom, organizacjom, klientom indywidualnym,
- chmury hybrydowe, połączenie dysku prywatnego i publicznego,
Chmura internetowa to różnorodne usługi, dostępne w dwóch wersjach: płatnej i bezpłatnej. Czym się one różnią? W opcji darmowej masz ograniczoną ilość miejsca (na przykład 15 GB w Google lub 2 GB w usłudze Dropbox). W wariancie płatnym dysk może mieć pojemność od kilku do kilkudziesięciu TB i różne opcje dodatkowe, projektowane według potrzeb użytkowników.
Jak działa chmura internetowa?
Masz wszystkie ważne pliki zapisane jedynie na jednym komputerze lub w pamięci swojego telefonu? To poważny błąd, ponieważ w razie awarii dysku możesz już nigdy nie odzyskać swoich danych! Chmura internetowa eliminuje ryzyko nagłej utraty plików – są one bowiem dostępne zdalnie, z każdego innego urządzenia, podłączonego do sieci. Wszystko, czego potrzebujesz, by uzyskać wgląd w swoje foldery, to login i hasło do Twojego konta u usługodawcy.
Jak przechowywać dane w chmurze?
Sam proces archiwizacji plików jest bardzo prosty, wystarczy bowiem, że zaznaczysz na urządzeniu wybrane elementy, a następnie przeniesiesz je w dowolne miejsce w przestrzeni udostępnionego Tobie wirtualnego dysku. Zgromadzone dane możesz uporządkować tak, jak chcesz, we własnoręcznie stworzonych folderach. Pliki znajdujące się w chmurze są dostępne cały czas, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Niepotrzebne materiały usuwasz z chmury kiedy tylko chcesz, klikając opcję: usuń.
Kopia zapasowa danych w wirtualnej chmurze
Chmura internetowa to cyfrowy dysk, przypominający wielozadaniowe narzędzie, za pomocą którego możesz archiwizować swoje dane oraz tworzyć ich kopię zapasową. Kopiować możesz zarówno pojedyncze pliki, jak i całe foldery. A kiedy dokonujesz jakichkolwiek zmian bezpośrednio w chmurze, następuje szybki, automatyczny zapis. Ty masz natomiast pewność, że dane są zabezpieczone i zarchiwizowane.
Wady i zalety chmury internetowej
Internetowe chmury cieszą się niegasnącym zainteresowaniem osób prywatnych oraz właścicieli firm, którym zależy na bezpieczeństwie biznesowych danych. Jakie są najważniejsze zalety wirtualnego dysku? Sprawdźmy!
Zalety chmury internetowej
- możliwość logowania i dostępu z dowolnego urządzenia, komputera lub telefonu, podłączonego do sieci,
- duża pojemność dysku, którą można zwiększyć w razie potrzeby,
- nie ma ryzyka utraty danych wskutek awarii komputera i mechanicznego uszkodzenia sprzętu,
- różnorodne możliwości zdalnej pracy zespołowej,
- prosta, intuicyjna obsługa,
- automatyczne aktualizacje i zapis modyfikowanych plików.
Obecnie coraz więcej osób ceni sobie przechowywanie danych w chmurze. To świetna alternatywa dla dysków stacjonarnych. A jakie są wady takiego rozwiązania?
Wady przechowywania danych w chmurze
- ograniczone miejsce w darmowej chmurze internetowej sprawia, że czasem brakuje Ci wolnej przestrzeni i musisz tracić czas, by usunąć zbędne pliki (lub dokupić dodatkowe miejsce na dysku),
- jeśli nagle stracisz dostęp do Internetu, nie masz wglądu do swoich danych w chmurze,
- darmowe chmury, do których logujesz się z nieodpowiednio zabezpieczonych komputerów lub smartfonów, mogą stać się łatwym łupem cyberprzestępców,
- usługa chmury prywatnej, z dużą ilością miejsca i dodatkowymi funkcjonalnościami, jest stosunkowa droga dla mniejszych lub średnich firm.
Przechowywanie firmowych danych w chmurze – czy to się sprawdza?
Obecnie coraz więcej firm korzysta w codziennej pracy z możliwości przechowywania danych w chmurze. Wynika to z kilku powodów:
- współdzielona chmura publiczna jest rozwiązaniem tanim,
- wśród właścicieli firm rośnie świadomość zagrożenia w postaci nagłej utraty danych z twardego dysku,
- internet jest szybki i dostępny prawie w każdym miejscu na ziemi,
- kopiowanie i przechowywanie plików na wirtualnym dysku nie wymaga skomplikowanej wiedzy informatycznej: zapis danych może zrobić każdy,
- firmy cenią opcje wymiany informacji, danych i projektów w czasie rzeczywistym.
Dziś już nikogo nie dziwi fakt, że w Polsce coraz więcej przedsiębiorstw wprowadza system pracy hybrydowej lub home office. Dzięki wirtualnym chmurom zespoły pracownicze rozsiane na całym świecie mogą efektywnie współpracować bez względu na dzielącą ich fizyczną odległość. E-dysk (płatny lub bezpłatny) jest więc przyszłościowym rozwiązaniem głównie dla tych firm, które stawiają na zdalny tryb pracy i dynamiczną wymianę danych za pośrednictwem sieci.
Jak dbać o bezpieczeństwo przechowywania danych, zapisanych w chmurze?
Jednym z kluczowych zagadnień, związanych z funkcjonowaniem wirtualnych chmur, jest bezpieczeństwo danych. Jeśli masz na dysku wiele poufnych plików, których utrata mogłaby narazić Cię na straty materialne lub wizerunkowe, musisz zatroszczyć się o to, by nie doszło do wycieku informacji. Jak to zrobić? Zamiast szukać oszczędności i wybierać najtańszą, dostępną na rynku chmurę internetową, postaw na bardziej zaawansowane usługi i e-dyski prywatne. To najlepsza metoda zabezpieczania danych, ponieważ zewnętrzny usługodawca gwarantuje Ci stałą ochronę i pomoc w razie wystąpienia jakichkolwiek problemów technicznych.
Jak uniknąć utraty danych? Sprawdzone sposoby!
Jest jeszcze kilka innych, sprawdzonych metod, jak chronić dane, zapisane w chmurze. Oto kilka z nich:
- nigdy nie udostępniaj plików ze swojego dysku osobom trzecim, nieupoważnionym,
- chroń hasła i loginy, nie ujawniaj ich nikomu (pamiętaj też o tym, by regularnie je zmieniać, stosując skomplikowane kombinacje znaków),
- nie pobieraj na dysk plików ani programów pochodzących z nieznanych źródeł, niezabezpieczonych stron,
- regularnie skanuj swój komputer lub smartfon programem antywirusowym, zezwalaj na automatyczną aktualizację oprogramowania,
- nie klikaj w podejrzane wiadomości e-mail z zaproszeniem do edycji lub pobrania plików z dysku (to tak zwany phishing, czyli technika wyłudzania danych metodą podszywania się pod inne osoby).
Najczęściej zaniedbywanym obowiązkiem właścicieli komputerów i smartfonów jest sprawdzanie, czy system antywirusowy działa na urządzeniu poprawnie. Warto samodzielnie, raz na kilka tygodni, wykonać ręcznie skan urządzenia i upewnić się, że nie jest ono zainfekowane.
Chmura internetowa – perfekcyjne narzędzie do przechowywania plików i nie tylko
Wiesz już, że w wirtualnej chmurze możesz przechowywać pliki – nie jest to jedyna usługa dostępna na e-dyskach. Dostawcy, tacy jak Google, zapewniają Ci również wiele innych, praktycznych rozwiązań, dzięki którym usprawniasz biznes i łatwiej operujesz zgromadzonymi danymi. Jakie inne funkcjonalności masz w ramach wirtualnych dysków? Są to między innymi:
- bezpłatne edytory tekstu z opcją formatowania i możliwością bezpośrednich przekierowań na adres e-mail odbiorcy,
- notatniki,
- arkusze kalkulacyjne,
- edytory do e-prezentacji.
We wszystkich dokumentach, tworzonych i modyfikowanych bezpośrednio w chmurze, każda zmiana zapisywana jest na bieżąco, automatycznie. Nawet jeśli nagle stracisz połączenie lub Twój komputer się wyłączy, plik zostanie zarchiwizowany. Możesz też podejrzeć historię ostatnio naniesionych zmian, zobaczyć komentarze innych osób edytujących dokument i odnieść się do ich uwag.
Podsumowanie
Postaw na rozwiązania przechowywania danych w chmurze prywatnie, a także w Twoim biznesie. To wiele zalet i korzyści, z pewnością nie pożałujesz!