Codziennie na świecie powstaje co najmniej kilkaset nowych aplikacji. Tylko nieliczne oprogramowania mają jednak szansę podbić globalny rynek i zyskać grono stałych użytkowników. Dlaczego jedne aplikacje zarabiają miliony, a inne odchodzą w niepamięć nawet kilka dni po premierze? Co wpływa na ich popularność? Kluczową rolę w budowaniu wizerunku i edukacji grupy docelowej odgrywa marketing. W naszym artykule zastanowimy się, po co inwestować w reklamę aplikacji mobilnych i jakie korzyści przynosi przemyślana promocja.
Jak promować aplikacje mobilne?
Czym właściwie jest marketing aplikacji mobilnych? Są to wszelkie działania promocyjne mające na celu przyciągnięcie uwagi klienta, zachęcenie go do pobrania aplikacji oraz korzystania z jej funkcjonalności (płatnych lub bezpłatnych). Jak promować aplikacje, by zwiększyć ich rozpoznawalność i zoptymalizować zyski? To pytania, nad którymi wciąż głowią się stratedzy marketingu na całym świecie.
Narzędzia wykorzystywane do promocji aplikacji mobilnych
Twórcy aplikacji docierają do użytkowników wieloma kanałami, między innymi poprzez:
- reklamy displayowe, video i tekstowe (w aplikacjach zakupowych),
- social media (Facebook, Twitter, Instagram, Snapchat itd.),
- serwisy i aplikacje video (YouTube, TikTok),
- reklamę telewizyjną, radiową, prasową, banerową.
Obecnie największy wzrost konwersji przynoszą twórcom aplikacji reklamy zlokalizowane tam, gdzie mogą być potencjalni użytkownicy. Tradycyjne formy marketingu, takie jak reklamy banerowe czy radiowe odchodzą zaś w niepamięć, ustępując miejsca angażującym reklamom mobilnym. Zamiast nachalnych, jednostronnych komunikatów promocyjnych twórcy aplikacji coraz częściej wybierają aktywny dialog z klientem. Dzięki temu powstają relacje i interakcje, a w konsekwencji wzrost zainteresowania produktem bądź usługą.
5 czynników, które wpływają na popularność aplikacji
Kiedy weźmiemy do ręki smartfon, zobaczymy dziesiątki najpopularniejszych aplikacji. O jakich konkretnie mowa? Oto kilka przykładów, które biją rekordy popularności:
- komunikatory,
- kalendarze,
- media społecznościowe,
- odtwarzacze muzyki,
- galerie zdjęć,
- liczniki kalorii,
- pogodynki,
- aktywne mapy ze wskazówkami dojazdu,
- oraz wiele innych, przydatnych programów.
Co sprawia, że tylko niektóre aplikacje mobilne zajmują czołowe miejsca w rankingach popularności sklepów mobilnych takich jak Google Play, App Store i Huawei AppGallery? Decyduje o tym 5 istotnych czynników:
- rozpoznawalna marka z atrakcyjnym, prostym logo,
- zrozumienie potrzeb i problemów użytkowników,
- łatwa, intuicyjna obsługi aplikacji,
- konsekwencja prowadzenia aplikacji, czyli ograniczenie do minimum częstych, radykalnych zmian w jej wyglądzie czy sposobie obsługi,
- długoterminowa strategia marketingowa.
Jakie znaczenie ma promowanie aplikacji mobilnych?
W dzisiejszych czasach trudno sobie wyobrazić sprzedaż jakiegokolwiek produktu bądź usługi bez reklamy poprzedzającej ich wprowadzenie na rynek. To właśnie reklama umożliwia zaistnienie aplikacji mobilnych w wirtualnej dżungli, w której wygrywają wyłącznie najsilniejsi, czyli firmy inwestujące mądrze w swój marketing.
Zalety marketingu aplikacji mobilnych
Jakie korzyści przynosi marketing aplikacji mobilnych? Dzięki niemu możliwe jest pozyskanie nowych użytkowników i dotarcie do szerokiego grona odbiorców. Nowoczesne działania promocyjne są wielokierunkowe i służą też wielu innym celom, takim jak:
- komunikacja z użytkownikami i wzmacnianie świadomości marki,
- kształtowanie rozpoznawalnego wizerunku,
- pozycjonowanie aplikacji tak, by potencjalny klient mógł ją szybko znaleźć,
- maksymalizowanie zysków ze sprzedaży i zwiększenie ilości pobrań aplikacji.
Pozycjonowanie narzędziem promocji aplikacji mobilnych
Pozycjonowanie aplikacji mobilnej to działanie, mające na celu poprawę widoczności produktu w wyszukiwarkach sklepów typu Google Play. Aby dotrzeć do nowych klientów, należy najpierw zatroszczyć się o atrakcyjne logo, odpowiednią nazwę aplikacji oraz wybór właściwych słów kluczowych. Aplikacje pozycjonują się również ilością komentarzy, pobrań, ocen i gwiazdek. Wszystkie te czynniki sprawiają, że oprogramowanie zyskuje coraz większą popularność.
Co daje pozycjonowanie aplikacji mobilnych?
Każdy potencjalny klient najpierw odwiedza e-sklep, przegląda dostępne rozwiązania i usługi, a dopiero później podejmuje decyzje zakupowe i ściąga na swój smartfon wybrane oprogramowanie. Cały proces trwa zaledwie kilka chwil, więc bitwę o użytkownika wygrywa ten, kto znajduje się najwyżej na liście dostępnych opcji. Warto pamiętać o tym, że przeciętny, zabiegany konsument nie ma czasu, by bez końca przeglądać i porównywać sklepowe aplikacje.
Dzięki rutynowej czynności, jaką stanowi pozycjonowanie, twórcy aplikacji mobilnych mogą osiągnąć kilka celów:
- zwiększają szanse zaistnienia konwersji, czyli ilości pobrań, interakcji, komentarzy lub sfinalizowanych transakcji,
- stale poprawiają widoczność swojego produktu w wynikach wyszukiwania,
- kształtują rozpoznawalną markę (wzrasta ilość użytkowników urządzeń mobilnych, którzy zapamiętali logo lub nazwę aplikacji).
Promocja aplikacji mobilnych w mediach społecznościowych – poznaj korzyści
Jakie korzyści przynosi promowanie aplikacji mobilnej za pośrednictwem social mediów i dlaczego jest to tak ważne? To pytanie można też zadać inaczej: jak promować aplikację na urządzenia mobilne, nie wiedząc, czego potrzebuje potencjalny klient, jakie ma problemy, potrzeby i światopogląd? To niewykonalne! Nie ulega wątpliwości, że każdy twórca aplikacji mobilnych, który nie inwestuje w reklamę na kanałach społecznościowych, sam odbiera sobie szansę rozwoju i zysków. Na platformach, takich jak: Facebook, Instagram czy Twitter, spotykają się i wymieniają wiadomościami użytkownicy aplikacji z całego świata.
Dlaczego warto promować aplikację mobilną w social mediach? Odpowiedź jest prosta: to obecnie jeden z najlepszych kanałów dystrybucji reklam, informacji i recenzji. Użytkownicy smartfonów spędzają średnio kilka godzin dziennie, przeglądając aplikacje społecznościowe! To właśnie one w dużej mierze sprzyjają pozyskiwaniu nowych klientów i budowaniu pozytywnego odbioru nowych aplikacji.
UX a marketing aplikacji mobilnych
Co sprawia, że mało znana aplikacja może stać się prawdziwym hitem? Kluczem do sukcesu jest mądrze prowadzony marketing. W social mediach i aplikacjach zakupowych opiera się on głównie na komunikacji. Im bardziej jest ona dynamiczna i efektywna, tym wyższe noty zyskują twórcy aplikacji mobilnej. We współczesnym marketingu branży e-commerce liczy się bowiem doświadczenie użytkownika (User Experience, w skrócie: UX). To właśnie UX jest najlepszą wskazówką, jak promować aplikację i na co zwrócić szczególną uwagę na etapie projektowania oraz sprzedaży oprogramowania.
Doświadczenie użytkowników aplikacji mobilnej jest bardzo ważne!
Marketing w formie monologu sprzedawcy nie przynosi w dzisiejszych czasach żadnych wymiernych zysków. Klienci pragną się wypowiadać na temat produktów i otrzymywać rozwiązania szyte na miarę, według ich potrzeb. Im bardziej projektanci oprogramowania liczą się ze zdaniem użytkowników aplikacji, tym większe prawdopodobieństwo, że produkt zyska uznanie i popularność.
Słuchaj tego, co mówią użytkownicy aplikacji mobilnej
Ignorowanie opinii, wskazówek oraz próśb klientów jest największym, marketingowym błędem popełnianym przez marketingowców. Co się dzieje, gdy firma nie komunikuje się z odbiorcami aplikacji mobilnej lub odnosi się do nich w sposób lekceważący? Brak dialogu sprawia, że:
- użytkownik szuka innych, bardziej kontaktowych dostawców,
- spada wskaźnik konwersji i wiarygodność aplikacji,
- maleje liczba lojalnych, stałych odbiorców produktu lub usługi.
- wzrasta niezadowolenie i frustracja użytkownika, który umieszcza w sieci negatywne komentarze i niskie oceny aplikacji.
Marketingowe strategie utrzymania zainteresowania aplikacjami
Działania marketingowe, podejmowane przez twórców aplikacji, mają na celu pozyskanie nowych użytkowników oraz utrzymanie zainteresowania lojalnych klientów, którzy mają już ściągniętą aplikację i często korzystają z jej funkcjonalności.
Klient dostrzegł i pobrał na swój smartfon aplikację mobilną? To za mało! Sukces sprzedażowy następuje wówczas, gdy firma jest w stanie utrzymać stałe grono zadowolonych użytkowników i dostarcza im coraz nowsze, ciekawsze rozwiązania. Jak to zrobić? Wystarczy wdrożyć odpowiednie działania marketingowe, na przykład:
- programy lojalnościowe,
- rabaty, bonusy dla stałych klientów,
- przejrzysty panel obsługi i wsparcie techniczne w postaci chatbotów, infolinii,
- nowe funkcjonalności, opracowane na podstawie testów UX,
- konkurencyjną politykę cenową.
Jak utrzymać zainteresowanie użytkownika aplikacji mobilnej?
Kiedy użytkownik aplikacji czuje, że jego potrzeby są ważne, chętnie korzysta z raz pobranego oprogramowania i nie szuka innych dostawców. Bardzo ważnym elementem walki o utrzymanie uwagi i lojalności klientów aplikacji jest też prowadzenie szybkich ankiet satysfakcji. Konsument może w kilka sekund ocenić, czy aplikacja mu odpowiada i co chciałby w niej zmienić. Takie proste narzędzie marketingowe pomaga zoptymalizować oprogramowanie i usprawnić komunikację pomiędzy użytkownikami a dostawcami aplikacji.
Podsumowanie
Teraz już wiesz, dlaczego tak ważne jest tworzenie aplikacji mobilnych dla Twojego biznesu i jaki wpływ mają one na sukces firmy. Oczywiście nic nie może się udać bez odpowiedniego marketingu – zatem stawiaj na aplikacje dopasowane do użytkowników i obserwuj, jak wpływają na Twoją markę! Powodzenia!