Aplikacje internetowe
Kategorie:

Rodzaje aplikacji internetowych

Avatar
Opublikowane przez Klaudiusz Raczynski

Na pomysł stworzenia sieci World Wide Web wpadł w 1989 roku Brytyjczyk, fizyk i programista, Tim Berners-Lee. Obecnie przeglądarki internetowe upowszechniły się na całym świecie, dając nieskończenie wiele możliwości projektowania użytecznych aplikacji webowych. Jakie są rodzaje aplikacji internetowych i co warto o nich wiedzieć? Sprawdźmy już teraz!

Aplikacja internetowa – definicja

Pewnie wielu z Was zastanawia się, czym są aplikacje internetowe, zwane też aplikacjami webowymi? To oprogramowania, które działają za pośrednictwem przeglądarki internetowej (czyli inaczej niż programy zainstalowane lokalnie na Twoim komputerze lub telefonie, z których możesz zwykle korzystać bez względu na to, czy masz połączenie z siecią). Komunikacja tutaj ma charakter interaktywny.

Co istotne, aplikacja internetowa (niekiedy nazywana też aplikacją webową lub sieciową) nie wymaga żadnej instalacji, korzystasz z niej od razu po wpisaniu w wyszukiwarkę właściwego adresu strony. Do obsługi aplikacji internetowych potrzebne są zaś serwery, czyli maszyny umożliwiające transfer i przechowywanie danych.

Strona internetowa a aplikacja webowa

Wielu laików myli pojęcie aplikacji webowej z pojęciem strony internetowej. Na czym polega różnica? Strony internetowe to nic innego jak witryny, które zaspokajają głównie potrzeby informacyjno-rozrywkowe. Możesz na nich przeglądać treści, selekcjonować dane, oglądać vlogi albo czytać różne wpisy. Aplikacje webowe stanowią bardziej zaawansowaną opcję – za ich pośrednictwem wchodzisz w różne interakcje tj. robisz zakupy, komentujesz treści, zlecasz przelewy, zarządzasz zespołem pracowników itd.

Rodzaje aplikacji webowych

Aplikacje webowe dzielą się na takie, do których dostęp jest bezpłatny lub też płatny. Płatne lub darmowe aplikacje webowe są bardzo przydatne w codziennym życiu. Na co jeszcze można je podzielić?

Podział na typ odbiorcy

Ze względu na typ odbiorcy można je podzielić na dwie podstawowe grupy:

  • ogólnodostępne aplikacje dla klienta indywidualnego,
  • aplikacje komercyjne, biznesowe.

Podział na tematykę

Ze względu na zakres tematyczny aplikacje webowe dzielą się na:

  • aplikacje bankowe: do prowadzenia kont osobistych, firmowych, lokat, portfeli elektronicznych,
  • aplikacje zakupowe i ogłoszeniowe: służą do prezentacji produktów albo usług, kupna-sprzedaży, ocen transakcji, komunikacji pomiędzy sprzedawcami a kupującymi,
  • media społecznościowe: są to wielozadaniowe platformy, za pomocą których komunikujesz się z innymi, wysyłasz zdjęcia, prowadzisz kampanie reklamowe itd.
  • aplikacje do obsługi kadrowo-księgowej,
  • programy do organizacji i przetwarzania bazy klientów przedsiębiorstwa.

Z myślą o użytkownikach prywatnych powstają również specjalne, webowe platformy do nauki języków obcych lub korepetycji szkolnych.

Aplikacje internetowe – przykłady

Skoro już wiemy, czym dokładnie są aplikacje internetowe, to warto poznać ich przykłady, aby jeszcze lepiej je sobie wyobrazić. Oto najpopularniejsze aplikacje webowe:

  • platformy zakupowe (Allegro, Amazon, eBay, Aliexpress),
  • strony bankowe (ING, iPKO, mBank),
  • social media (Twitter, Facebook, Instagram, Pinterest, Snapchat),
  • elektroniczne skrzynki mailowe (Gmail, WP, Onet),
  • aplikacje webowe do zarządzania projektami (Asana, HubSpot, Google),
  • strony kurierów i operatorów kurierskich (InPost),
  • systemy rezerwacyjne (Booking, e-Podróżnik, urzędowe lub medyczne strony do rezerwacji wizyt),
  • aplikacja webowa księgowa i kadrowa (jak Comarch ERP XT, Fakturownia, Faktura.pl).

Podany przykłady nie wyczerpują oczywiście zagadnienia! Wejdź na dowolną stronę www i sprawdź, czy możesz za jej pośrednictwem komunikować się z innymi lub zlecić wykonanie jakiegokolwiek zadania. Jeśli tak, to masz przed sobą aplikację internetową.

Aplikacja webowa dla firm

Branża IT stale poszerza wachlarz różnych rodzajów komercyjnych, firmowych aplikacji internetowych, służących na przykład do sporządzania raportów i zestawień, dokonywania rezerwacji, podziału zadań w firmie czy kontroli czasu pracy. Dedykowana aplikacja internetowa pozwala właścicielom firm i innym użytkownikom szybko i sprawnie realizować różne bieżące zadania. To narzędzie wykorzystywane na szeroką skalę przez działy administracji, zasobów ludzkich, marketingu i sprzedaży.

Pozostałe aplikacje

Czym jest aplikacja desktopowa?

Przeciwieństwem aplikacji webowych są aplikacje desktopowe, zainstalowane bezpośrednio na komputerze. Takie oprogramowania działają w trybie offline i nie wymagają połączenia internetowego. Możesz więc z nich korzystać lokalnie, pamiętając o tym, że do aplikacji desktopowych potrzebujesz odpowiedniej ilości miejsca na własnym dysku. W przeciwieństwie do aplikacji internetowej, program na desktopie wymaga zwykle samodzielnych aktualizacji. Jako użytkownik musisz też we własnym zakresie dbać o bezpieczeństwo danych i dobór właściwych programów antywirusowych.

Aplikacje hybrydowe i natywne

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom użytkowników, twórcy aplikacji wciąż ulepszają funkcjonalności aplikacji i dopasowują je do indywidualnych potrzeb. Z myślą o urządzeniach mobilnych powstają między innymi szyte na miarę aplikacje natywne, czyli programy projektowane pod system operacyjny, w którym docelowo mają być stosowane. W ostatnich latach coraz większą popularność zyskują też aplikacje hybrydowe, łączące w sobie elementy natywne i webowe. Ich użyteczność i funkcjonalność zależy od rodzaju aplikacji, jednak każda z nich dostosowana jest do wszelkich potrzeb użytkownika. Zalety aplikacji natywnych to przede wszystkim wyższa wydajność, a także możliwość wykorzystania potencjału telefonów komórkowych tj. aparat czy innych funkcji.

Aplikacje mobilne

Aplikacja mobilna to jak wskazuje nazwa aplikacja, która działa jedynie na urządzeniach mobilnych – czyli smartfonach i tabletach. Aplikacje te są z roku na rok popularniejsze, gdyż wiele użytkowników preferuje zakupy za pośrednictwem telefonu. Dlatego też wiele marek decyduje się na stworzenie swojej aplikacji dostosowanej pod użytkownika.

Aplikacje internetowe a aplikacje mobilne: różnice

Jakie są podstawowe różnice pomiędzy aplikacją webową a aplikacjami mobilnymi?

  • aplikacje mobilne, jak wskazuje ich nazwa, działają wyłącznie na urządzeniach mobilnych, takich jak smartfon czy tablet,
  • do obsługi aplikacji internetowych potrzebujesz dostępu do sieci, w przypadku aplikacji mobilnych nie jest to regułą, mogą bowiem działać offline, jeśli je regularnie aktualizujesz.

Jaką przeglądarkę internetową wybrać do aplikacji webowych?

Kiedy chcesz skorzystać z aplikacji webowej, sprawdź, jaką przeglądarkę zaleca jej twórca. Dzięki temu unikniesz problemów technicznych i nieprawidłowości w momencie wykonywania różnych operacji. Niewłaściwie dobrana przeglądarka może bowiem sprawić, że poszczególne funkcjonalności nie będą działały jak należy, na przykład: nie sfinalizujesz transakcji płatniczej albo nie dodasz komentarzy w e-sklepie.

W rankingu najpopularniejszych na świecie przeglądarek, które współpracują z wieloma aplikacjami internetowymi, znajdują się między innymi:

  • Google Chrome,
  • Mozilla Firefox,
  • Opera,
  • Safari,
  • Edge.

Jeśli często używasz różnych aplikacji webowych, nie instaluj na swoim komputerze mało znanych, niszowych przeglądarek. Są one bowiem niekompatybilne z oprogramowaniem projektowanym pod kątem użytkowników Google Chrome czy Mozilli.

Główne zalety aplikacji webowych

Dlaczego warto korzystać z aplikacji w formie strony internetowej? Lista zalet tego rozwiązania jest długa, a użytkownicy cenią je za:

  • wygodę: wystarczy się zalogować na stronie z dowolnego urządzenia, podłączonego do sieci, i korzystać z dostępnych funkcjonalności,
  • brak konieczności wykonywania aktualizacji i pobrań na własnym komputerze lub smartfonie,
  • prostą, intuicyjną obsługę,
  • ochronę danych (dostawca usługi webowej odpowiada za bezpieczeństwo Twoich danych).

Wady aplikacji webowych

Skoro już poznaliśmy zalety aplikacji webowych, to trzeba również poznać też wady aplikacji. Co jest szczególnie uciążliwe?

Wolniejsze działanie niż w przypadku aplikacji okienkowych

Niestety aplikacja webowa nie może pochwalić się najszybszym tempem działania. Sam proces tworzenia również trwa.

Mniej wydajny interfejs

W porównaniu z pozostałymi aplikacjami najczęściej interfejs jest wolniejszy.

Niezbędne lepsze zaplecza

Do działania aplikacji webowej potrzebny jest specjalny serwer, który ją dostarcza, co oznacza większe potrzeby i niekiedy większe koszty.

Podsumowanie

Teraz już wiesz, czym dokładnie są aplikacje internetowe. Masz świadomość tego, czym się różnią od aplikacji mobilnych lub też desktopowych. Znasz też wady i zalety i możesz samodzielnie ocenić, który typ aplikacji sprawdzi się w przypadku Twojego biznesu. Postaw na idealne dla siebie rozwiązania i ciesz się z zadowolenia klientów!