Zdalny odbiór paczki
Kategorie:

Jak odebrać paczkę w kilka sekund? Sprawdź najszybszy sposób!

Avatar
Opublikowane przez Klaudiusz Raczynski

Wygoda odbioru produktów kupowanych w e-commerce jest, podobnie jak szybka i tania dostawa zamówienia, jednym z głównych czynników pozwalających handlowi internetowemu zrównoważyć, w oczach klientów, główne przewagi konkurencyjne handlu stacjonarnego. Kupując towar w sklepie dostajemy go natychmiast do ręki, kupując on-line musimy go jeszcze jakoś odbierać. Im szybciej i wygodniej możemy to zrobić, tym lepiej. Pomówmy więc o odbiorze przesyłek. Jak można (naj)szybciej odebrać paczkę?

Odbiór paczki kurierskiej

Wydawać by się mogło, że najszybszym sposobem otrzymania zamówienia jest odbiór paczki od kuriera, który przychodzi prosto pod drzwi, dostarcza paczkę i odjeżdża. Może trzeba jeszcze dodać do tego czas od momentu kiedy nacisnę przycisk domofonu do momentu, kiedy kurier dotrze pod drzwi. Konieczne jest jednak przebywanie w domu lub mieszkaniu w momencie dostarczenia przesyłki przez kuriera. Dlatego właśnie niektórzy decydują się na odbiór paczek z Paczkomatów lub PaczkoPunktów.

Można odebrać przesyłkę w punkcie odbioru

To jest często jedna z tańszych opcji, którą chętnie wybierają osoby zamawiające online. Paczka może na nas czekać w sklepie firmowym, które niestety nigdy nie są liczne i niekoniecznie zlokalizowane w dogodnym miejscu. Często żeby odebrać paczkę trzeba jechać do jakiejś odległej galerii handlowej. Inną opcją jest sklep współpracujący z jakąś firmą logistyczną jako punkt partnerski; tych jest z reguły więcej. Tak czy siak trzeba się udać do sklepu, podać sprzedawcy numer przesyłki, poczekać aż znajdzie paczkę i zwykle podać jeszcze kod odbioru. Powinno to zająć minutę, może dwie, o ile w sklepie nie ma kolejki. Jak jest kolejka, to wszystko zależy od tego ilu jest kupujących. Czasy długich kolejek już dawno minęły, ale jest to trochę nieprzewidywalne. Ponadto, przesyłka do punktu partnerskiego trwa zwykle dłużej niż dostawa przez kuriera albo do Paczkomatu InPost. Lepiej więc na tą opcję lepiej się zdecydować, kiedy nam się nie spieszy.

Paczkomat InPost – odbiór zdalny

Paczkomaty InPost mają różne zalety, jak choćby to, że otwarte są na okrągło (dwadzieścia cztery godziny na dobę, siedem dni w tygodniu) i prawie nigdy nie ma przy nich kolejek. Dodatkowo jest ich bardzo dużo (ponad trzynaście tysięcy) w całym kraju, więc większość z nas do najbliższego Paczkomatu InPost idzie pięć minut, jeśli w ogóle idzie specjalnie do Paczkomatu, a nie zachodzi do niego po drodze. Na miejscu rzecz odbywa się błyskawicznie, odkąd wprowadzono w aplikacji InPost odbiór bezdotykowy. Aplikacja InPost Mobile ma opcję śledzenia przesyłek, z którymi powiązane jest konto i numer telefonu danego użytkownika (a także paczek udostępnionych użytkownikowi przez innych klientów InPost), i na tej liście przesyłek można wybrać swoją paczkę i wydać polecenie otwarcia skrytki Paczkomatu. Aplikacja do odbioru paczek z Paczkomatu InPost sprawdzi wówczas czy jestem przy właściwym urządzeniu, poprosi o potwierdzenie i otworzy skrytkę zawierającą paczkę (lub paczki, jeśli trafią do Multiskrytki). Cała operacja trwa mniej niż 10 sekund, plus parę sekund na uruchomienie aplikacji i wybranie paczki z listy. Alternatywnie, można użyć kodu QR, który dostępny jest w aplikacji i w mailu, który odbiorca dostaje od InPost po dostarczeniu zamówienia do Paczkomatu. Wystarczy podetknąć ten kod QR pod skaner kodu w Paczkomacie, a otworzy się skrytka zawierająca paczkę. Znowu wszystko trwa kilka sekund. Dodajmy do tego, że jeżeli korzystam z usługi InPost Multiskrytka, to za jedną operacją mogę odebrać dwie lub trzy przesyłki. Jak to działa? Jeżeli jeden klient otrzymuje w tym samym czasie więcej niż jedną paczkę do tego samego Paczkomatu, to InPost grupuje przesyłki w tak zwaną Multiskrytkę, czyli po prostu kurier InPost wkłada wszystkie paczki do jednej skrytki w Paczkomacie. InPost dzięki temu oszczędza cenne miejsce na przesyłki (Paczkomaty, choć coraz liczniejsze, w okresach wzmożonego ruchu bywają oblegane), a klient oszczędza czas odbierając wszystkie przesyłki za jednym zamachem. Nieco dłużej zajmuje odebranie przesyłki z użyciem kodu odbioru, co zwykle ma miejsce kiedy odbieram przesyłkę dla kogoś, kto udostępnił mi ten kod. W tym przypadku trzeba skorzystać z ekranu Paczkomatu InPost, wpisać numer telefonu odbiorcy, kod odbioru i wtedy otworzy się skrytka zawierająca paczkę. Nieco dłużej oznacza w tym przypadku mniej niż minutę. Odbieranie przesyłki z Paczkomatu InPost, zwłaszcza z użyciem aplikacji InPost Mobile, to niezaprzeczalnie najszybszy sposób odbioru przesyłki.