Paczkomaty
Kategorie:

Jak działają skrytki w Paczkomatach?

Avatar
Opublikowane przez Klaudiusz Raczynski

Wystarczy kilka kliknięć na ekranie maszyny lub smartfonu i następuje zwolnienie zamka, po drzwiczki skrytki się otwierają. Niby proste, prawda? A jednak za pracą Paczkomatów oraz Lodówkomatów kryje się wyrafinowana technologia i proces logistyczny. Wszystko po to, żebyś mógł odebrać lub nadać paczkę w mniej niż minutę o każdej porze dnia i nocy. To jak działa ją Paczkomaty?

Jak działają Paczkomaty?

Paczkomat jest urządzeniem elektronicznym służącym do samoobsługowego odbioru i nadawania przesyłek. Składa się z kolumn i rzędów automatycznie otwieranych skrytek. Największe urządzenie w Polsce ma dwadzieścia dwa metry długości (czyli mniej więcej tyle samo kolumn), a najmniejsze Paczkomaty, zajmują znacznie mniej miejsca. Od tego przede wszystkim zależy, ile skrytek ma Paczkomat. Sercem Paczkomatu jest komputer połączony z Internetem, który odbiera i wysyła dane wprowadzane przez użytkowników oraz dane z systemu informatycznego firmy InPost i zależnie od otrzymanych informacji otwiera odpowiednie skrytki. Obecnie kluczową częścią tego systemu jest aplikacja InPost Mobile, za pomocą której użytkownicy mogą zarówno odbierać jak i nadawać przesyłki w Paczkomatach.

Paczkomaty – otwórz skrytkę zdalnie

Jak działa odbiór paczki w Paczkomacie? To zależy od wybranej metody. Najbardziej popularną, najszybszą i polecaną przez operatora metodą odbioru paczek jest zdalne otwieranie skrytek za pomocą aplikacji mobilnej InPost Mobile. Działa to tak, że informacje o nadaniu paczek przesyłane są z systemu informatycznego InPost do aplikacji mobilnej zainstalowanej na urządzeniu odbiorcy, który uzyskuje w ten sposób dostęp do aktualnego statusu przesyłki, a w momencie jej dostarczenia do Paczkomatu otrzymuje odpowiednie powiadomienie. W ciągu następnych 48 godzin odbiorca, uzbrojony w urządzenie mobilne z zainstalowaną aplikacją InPost, udaje się w pobliże Paczkomatu i na liście przesyłek w aplikacji wybiera paczkę, którą chce odebrać, a następnie polecenie zdalnego otwarcia Paczkomatu. W tym momencie aplikacja sprawdza lokalizację urządzenia, aby upewnić się, że odbiorca znajduje się przy odpowiednim Paczkomacie. Kiedy już się upewni, prosi użytkownika o potwierdzenie, a gdy ten potwierdzi, wysyła informację do systemu informatycznego operatora, który przekazuje ją do centralnego komputera właściwego Paczkomatu, który wysyła polecenie otwarcia do odpowiedniej skrytki. Natomiast, jeżeli nie korzystam ze zdalnego otwierania z pomocą aplikacji, to muszę jakoś inaczej skomunikować się z Paczkomatem. Są dwie możliwości. Pierwszą jest kod odbioru, z którego najczęściej korzystamy kiedy ktoś nam go wyśle, żebyśmy mogli odebrać za niego przesyłkę z Paczkomatu. W tej sytuacji odbiorca musi wybrać odpowiednią opcję na ekranie Paczkomatu, a następnie wprowadzić numer telefonu, na który zarejestrowana jest paczka (a więc niekoniecznie swój, jeśli chce odebrać paczkę dla kogoś) i kod odbioru. Komputer Paczkomatu porówna te dane z informacjami w bazach danych InPost i jeśli się zgadzają, to otworzy odpowiednią skrytkę. Ostatnia opcja, to użycie kodu QR. Można z niej skorzystać na przykład kiedy mamy problemy z połączeniem się z Internetem. W określonych okolicznościach może też być o parę sekund szybsza od zdalnego otwierania. W tej sytuacji odbiorca po prostu podsuwa ekran telefonu z kodem (dostępnym w aplikacji i w mailu od InPost) pod czytnik kodów. Urządzenie odczytuje dane z ekranu urządzenia, porównuje je z informacjami w systemie i jeśli w tym Paczkomacie jest dana paczka, otwiera drzwiczki Paczkomatu.

Co się dzieje kiedy nadaję paczkę?

Paczkę w Paczkomacie można nadać bez etykiety nadawczej za pomocą aplikacji InPost Mobile albo z etykietą za pośrednictwem serwisu Szybkie Nadania lub Managera Paczek InPost. Z punktu widzenia nadawcy ten pierwszy sposób nadania paczki jest mniej skomplikowany, ale z punktu widzenia urządzenia prostszy jest ten drugi, więc od niego zaczniemy. Aby wygenerować etykietę nadawczą użytkownik musi wejść na odpowiednią stronę, wpisać dokładne dane swoje i odbiorcy (numer telefonu, adres e-mail, adres dostawy kurierem, jeśli trzeba itd.), opłacić przesyłkę i wydrukować etykietę nadawczą, a następnie nakleić ją na paczkę. Na etykiecie będzie kod QR, który należy zeskanować w Paczkomacie. Po zeskanowaniu kodu urządzenie porówna dane, które niesie kod QR, z informacjami w systemie informatycznym i otworzy się skrytka, do której nadawca może włożyć paczkę. Po umieszczeniu paczki w skrytce i zamknięciu drzwiczek, urządzenie wysyła do systemu informację o nadaniu przesyłki, o czym nadawca i odbiorca informowani są w wiadomości e-mail. W aplikacji mobilnej tak samo trzeba wypełnić formularz nadania i opłacić przesyłkę, po czym informacja o przygotowaniu paczki wysyłana jest do systemu informatycznego InPost. Od tego momentu nadawca może pójść do dowolnego Paczkomatu i zeskanować kod QR z aplikacji lub wiadomości e-mail, którą dostanie od InPost. Po zeskanowaniu kodu otworzy się skrytka, do której można włożyć paczkę. Komputer pokładowy urządzenia prześle do sieci informatycznej informację o numerze nadawczym paczki w skrytce, dzięki czemu po jej wyjęciu wiadomo będzie dokąd ma trafić, mimo że nie ma na niej etykiety nadawczej. To prawdziwy triumf technologii informatycznej.

Jak działa Multiskrytka?

Multiskrytka to rozwiązanie umożliwiające odbiór kilku paczek na raz. Jeżeli odbiorca otrzymuje kilka przesyłek w jednym transporcie, to system wykryje ten fakt i wszystkie paczki zostaną umieszczone w Multiskrytce, czyli w skrytce Paczkomatu zawierającej różne przesyłki dla jednego odbiorcy. Dzięki wykorzystaniu usługi Multiskrytki InPost oszczędza cenne miejsce w Paczkomatach (które mimo ponad trzynastu tysięcy Paczkomatów w całym kraju bywają oblegane), a klient oszczędza czas, bo kiedy paczki są w Multiskrytce nie musi przechodzić procedury odbioru (jakkolwiek szybka by ona nie była) dla każdej paczki osobno. Sama mechanika odbioru z Multiskrytki jest taka sama, jak w przypadku normalnej przesyłki. Po wydaniu polecenia w aplikacji lub zeskanowaniu kodu QR, maszyna otwiera drzwiczki multiskrytki, umożliwiając odbiór przesyłek.