Technologia
Kategorie:

Czym jest nowoczesna technologia?

Avatar
Opublikowane przez Klaudiusz Raczynski

Nowoczesne technologie zmieniły się znacznie w ciągu ostatnich kilku dekad. Pojawiają się nowe urządzenia ułatwiające pracę i czynności życia codziennego, jakich nie widzieliśmy nigdy w przeszłości. Przede wszystkim postępuje automatyzacja, ograniczająca ilość wykonywanych „ręcznie” czynności do minimum. Zastosowanie nowoczesnych technologii w nauczaniu pomaga uczniom, jak najlepiej czerpać z korzyści jakie te technologie stwarzają. Wzrasta nowe pokolenie użytkowników technologii od najmłodszych lat obeznane z jej zastosowaniem i nieuchronnymi zmianami jakie niesie. Wpływ nowoczesnych technologii na naszą zmieniającą się rzeczywistość jest być może największy od czasów rewolucji przemysłowej, a jej znaczenie w życiu codziennym większe niż kiedykolwiek. Kluczową rolę w nowoczesnej technologii odgrywa Internet: możliwość korzystania z usług i produktów przez Internet, jak również urządzeń podłączonych do Internetu.

Co to jest nowoczesna technologia?

Nowoczesne technologie to inaczej rozwój istniejącej technologii poprzez inkorporację nowych dodatków i modyfikacji. Na przykład, niemal niemożliwe jest teraz funkcjonowanie bez Internetu czy z telefonem przyczepionym na kablu do ściany, więc telefony komórkowe, które można zabrać ze ze sobą są świetnym przykładem postępu technologicznego, a więc nowoczesnych technologii. Wszelkie urządzenia, z których korzystamy, są produktem nowoczesnej technologii, która uczyniła wiele czynności prostszymi niż się mogło kiedykolwiek wydawać. Nowoczesne technologie wpływają na każdy obszar naszego życia i błyskawicznie stały się kluczowym czynnikiem we wszelkich działaniach. Doszliśmy do etapu, na którym na niemal wszystkie urządzenia, z których korzystamy w codziennym życiu pośrednio lub bezpośrednio wpływa rozwój technologii. nawet w krajach rozwijających się nowoczesne technologie mają coraz większy wpływ na życie codzienne większości ludzi. We współczesnym świecie nie sposób uniknąć korzystania z nowoczesnych technologii, nawet gdybyśmy tego chcieli.

Co dają nam nowoczesne technologie w edukacji?

Dzięki wykorzystaniu Internetu w edukacji uczniowie, nauczyciele i rodzice mają natychmiastowy dostęp do powiadomień, planów zajęć, wykładów, testów, gier edukacyjnych, czy prezentacji z poziomu smartfonu czy komputera. Uczniowie i nauczyciele mogą korzystać z komunikacji tekstowej, audio i wideo żeby prowadzić zajęcia i uczestniczyć w nich, odbywać konsultacje, zaliczać zadania, czy po prosty pozostawać ze sobą w kontakcie. Można wręcz uzyskać edukację nie ruszając się z domu. Publikacje naukowe i edukacyjne nie muszą być drukowane a ich potencjalny zasięg jest większy niż kiedykolwiek. Edukacja przez Internet jest przy tym tańsza niż na żywo, co jest korzystne i dla świadczących usługi edukacyjne i dla płacących za nie uczniów. Choć pandemia koronawirusa pokazała, że wiele jeszcze pozostało do zrobienia w edukacji zdalnej, to przyczyniła się też do gwałtownego rozwoju technologii edukacyjnej.

Wpływ nowoczesnych technologii na biznes

Kolejną rzeczą, którą udowodniła pandemia jest to, że wielogodzinne dojazdy do pracy, zatłoczone biura pełne ciasnych boksów, niekończące się bezcelowe zebrania, czy kosztowne wyjazdy na rozmowy i papierowa biurokracja są zupełnie niepotrzebne do sprawnego prowadzenia interesów. Nowoczesna technologia zapewnia znakomite alternatywy. Wiele zadań można wykonywać z domu, a jeśli jakieś wymaga wyjścia, instrukcje i porady mogą być wysłane na smartfona. Internet pozwala na prowadzenie badań rynku, konsultowanie z partnerami biznesowymi, załatwianie biurokracji, a często nawet na bezpośrednie świadczenie usług klientom. To wszystko zwiększa produktywność, wydajność i szansę na powodzenie w biznesie. Technologia informatyczna pozwala też działom HR, marketingu, produkcji i zarządowi na sprawniejszą ocenę postępów, nadzór, otrzymywanie i wysyłanie informacji zwrotnej na bieżąco. To z kolei, jeśli jest dobrze wykorzystane, może, wraz z większą elastycznością warunków pracy jaką oferuje praca zdalna, wpłynąć pozytywnie na zadowolenie, postawę i zaangażowanie pracowników. Nie można też zapominać o postępach w dziedzinie bezpieczeństwa i wydajności technologii informatycznych: szyfrowanie, przechowywanie danych, dostęp zdalny, wysokiej jakości kamery, szybszy transfer danych, czytniki linii papilarnych, VPN itp. Być może największą zaletą nowoczesnych rozwiązań w biznesie jest globalizacja. Małe firmy mogą mieć globalny zasięg i konkurować z wielkimi korporacjami. Globalizacja zwiększa konkurencję i pozwala firmom na szukanie w odległych krajach surowców, ekspertów, siły roboczej i okazji do rozwoju. A co najlepsze, firma nie musi mieć fizycznego sklepu, bo dzięki nowoczesnym technologiom i wzroście popularności e-commerce, coraz więcej firm przechodzi do sieci, żeby ograniczyć koszty.

Nowoczesne technologie w logistyce

Firmy zajmujące się logistyką i transportem korzystają w swojej działalności przede wszystkim z korzyści jakie daje im powszechny dostęp do sieci – zarówno pośrednio jak i bezpośrednio. Pośrednio, ponieważ z usług logistycznych na odcinku tzw. ostatniej mili (tu rozumianych jako transport ze sklepu czy centrum dystrybucji do klienta ostatecznego) korzystają przede wszystkim kupujący i sprzedający przez Internet. Bezpośrednio, ponieważ technologia ta jest wykorzystywana do usprawniania logistyki, szczególnie właśnie na tym ostatnim, najbardziej skomplikowanym odcinku. Oczywiście nowoczesne technologie wspierają logistykę na każdym etapie łańcucha dostaw. Terminale portowe i lotnicze są skomputeryzowane, dzięki globalnej sieci informatycznej możliwe jest błyskawiczne przesyłanie po całym świecie danych o cenach dóbr i usług transportowych, o trasach przewozowych i transportowanych towarach, a towary przechowywane są w magazynach wysokiego składowania całkowicie zarządzanych i obsługiwanych przez komputery. Jednak z punktu widzenia naszych codziennych potrzeb najciekawsze są innowacje na polu logistyki indywidualnej. Furgonetki kurierskie korzystają z algorytmów komputerowych do opracowywania najszybszych i najbardziej wydajnych tras poruszania się z dostawami po mieście. Możliwe jest korzystanie ze sztucznej inteligencji, aby zmieniać w locie proponowane trasy z uwzględnieniem bieżących danych o natężeniu ruchu i zatorach, a w niedalekiej perspektywie także zastąpienie pojazdów kurierskich przez drony. Same dostawy kurierem do drzwi klienta są już w Polsce mniej popularne niż dostawy do zautomatyzowanych Paczkomatów. Za pomocą tych urządzeń można samoobsługowo odbierać i nadawać paczki. Te drugie odbywa się, dzięki użyciu aplikacji mobilnej, bez potrzeby naklejania etykiety czy adresowania paczki – dane o nadawcy i adresacie paczki są przechowywane i przekazywane wyłącznie w sieci informatycznej operatora. Aplikacje mobilne, umożliwiającej przynajmniej śledzenie przesyłek przez Internet, wykorzystują zresztą wszyscy liczący się operatorzy logistyczni. A na transporcie do klienta logistyka się nie kończy. W centrach logistycznych wykorzystywana jest technologia automatycznego sortowania paczek, a wszystkie dane są cyfrowe. Co więcej, kiedy zamawiamy coś z Internetu, bardzo często towar nie jedzie do nas z magazynu sprzedawcy, ale z centrum fulfillmentu dużego operatora logistycznego. W tych centrach nowoczesna technologia pozwala na magazynowanie, zarządzanie i spedycję towarów należących do setek sprzedawców.

Nowoczesna technologia a społeczeństwo

Nowoczesna technologia ma ogromny wpływ na społeczeństwo. Wpływa na to jak się komunikujemy, podróżujemy, uczymy, a nawet myślimy. Jesteśmy od niej zależni na co dzień. Niemal wszystkie nasze działania są na niej oparte – od porannego budzika w smartfonie, po światło, które gasimy przed snem, wszystko jest oparte na nowoczesnych technologiach. Nowoczesne rozwiązania technologiczne ułatwiają nam większość codziennych czynności. Nie trzeba przejeżdżać pięciuset kilometrów żeby z kimś pogadać. Wystarczy wyciągnąć smartfona i zadzwonić. Możemy nawet zobaczyć się na wideo-czacie. Wpływ nowoczesnej technologii na społeczeństwo i nasze zachowanie jest niewyobrażalny. Można powiedzieć, że dziś właściwie nie da się żyć nie polegając w jakimś stopniu na nowoczesnych technologiach.