Zakupy w sieci są coraz częściej wybieraną opcją, a zwiększeniu popularności zakupów online przysłużyła się też pandemia, podczas której wiele osób po raz pierwszy zdecydowało się odwiedzić sklep internetowy, a wiele firm takowy założyć. Klienci coraz chętniej decydują się również na robienie zakupów spożywczych poprzez aplikacje. O czym warto wiedzieć robiąc zakupy online? Przede wszystkim o trzech kwestiach: jak znaleźć idealny produkt, jak wybrać dobrą ofertę, jak zrobić bezpieczne zakupy. Poznaj zasady rozsądnego kupowania przez strony internetowe.
Jak kupować przez Internet i znaleźć idealny produkt
Wyszukaj towar w Internecie. Jednym z najprostszych i najskuteczniejszych sposobów szybkiego znalezienia sklepów sprzedających pożądany produkt jest po prostu wyszukanie produktu za pomocą wyszukiwarki. Dostaniesz linki do stron opisujących dany przedmiot, a jeśli produkt jest popularny, otrzymasz także linki do sklepów, które mają go w ofercie. To dobry punkt wyjścia do porównywania cen i do porównania produktów. Ale na tym nie należy kończyć. Skorzystaj z porównywarek cen i marketplace’ów. Jest wiele stron pozwalających na porównywanie cen towaru w różnych sklepach internetowych, takich jak Ceneo czy Skąpiec. Z kolei marketplace to platforma, która umożliwia różnym sklepom online sprzedaż towaru w jednym miejscu (i tym samym dotarcie do większego grona kupujących). Często dostęp do takich usług zapewniają duże sklepy (jak Amazon czy EMPiK na polskim rynku) oraz serwisy aukcyjne, takie jak Allegro.
Skoro już mowa o serwisach aukcyjnych, to do nich też warto zajrzeć, szczególnie jeśli chodzi o trudniej dostępny towar. Kupowanie na aukcji jest trochę bardziej skomplikowane i wymaga od konsumenta więcej zaangażowania niż zwykłe zakupy w sklepie, ale potencjalnie możesz znaleźć dobre oferty i rzadkie przedmioty, jeśli poświęcisz trochę czasu. Warto też odwiedzić wyspecjalizowane serwisy. Obok wielkich sklepów online, popularnych serwisów aukcyjnych i porównywarek cenowych, istnieje też wiele stron internetowych wyspecjalizowanych w konkretnych branżach czy grupach produktów. Możesz znaleźć w nich lepsze oferty lub ceny hurtowe, które nie są dostępne w dużych sklepach. Nie zapomnij również sprawdzić strony producenta danego produktu. Może uda ci się zaoszczędzić trochę pieniędzy kupując bezpośrednio od niego, a nie przez sprzedawcę detalicznego. Aczkolwiek nie wszyscy producenci mają własny sklep internetowy. Poszukaj stron, które zbierają oferty specjalne. Istnieje wiele forów, grup na FB i witryn, w których można znaleźć oferty dotyczące określonych przedmiotów. Witryny te są w większości skupione są na konkretnych branżach, takich jak oferty dotyczące elektroniki, książek itd. Jeśli nie szukasz konkretnych produktów, ale chcesz być na bieżąco z najnowszymi ofertami w interesującej cię branży, to jest to bardzo dobra opcja.
Jak zamawiać przez Internet inteligentnie?
Zwróć uwagę na koszty wysyłki. Nawet jeśli znajdziesz niesamowitą ofertę na dany towar, może się okazać, że zapłacisz więcej po doliczeniu kosztów przesyłki. Jeśli koszty wysyłki wydają się absurdalne, zadaj sobie pytanie, czy warto płacić za nią, zamiast odwiedzić sklep stacjonarny. Porównaj koszty różnych metod wysyłki. Jeśli nie potrzebujesz towaru od razu, możesz czasem zaoszczędzić parę złotych, korzystając z wolniejszych usług transportowych. Należy szczególnie uważać na koszty wysyłki z serwisów aukcyjnych. Są one ustalane według uznania sprzedawcy i czasem sprzedawca może zawyżać koszt wysyłki, aby zwiększać swoje dochody. Koszty wysyłki można też zmniejszyć kupując wiele przedmiotów na raz. Jeśli kupujesz kilka rzeczy, spróbuj kupić wszystkie od tego samego dostawcy w ramach jednego zakupu. Może nawet załapiesz się na darmową wysyłkę, jeżeli przekroczysz określoną kwotę zakupu.
Przeczytaj zasady zwrotów. Prawa konsumenta w Unii Europejskiej dają ci prawo odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni od daty sprzedaży bez podawania przyczyny, ale na tym sprawa się nie kończy. Zależnie od oferty sklepu będziesz, lub nie będziesz, musiał pokryć koszty przesyłki. Niektóre firmy oferują dłuższy okres czasu na zwrot. Warto też zainteresować się, jak dokładnie wygląda procedura zwrotu – najlepiej żeby była jak najprostsza, a jeśli wydaje się zbyt skomplikowana albo, co gorsza, takich informacji sprzedawca nie udziela, to lepiej unikać takiego sklepu. Poszukaj kuponów zniżkowych. Wiele sklepów daje możliwość wpisania kodów promocyjnych. Mogą one dawać rabaty na cały asortyment lub na określone produkty. Zanim dokonasz zakupu, wyszukaj w Internecie kody zniżkowe. Często sprzedawcy udostępniają je w newsletterach lub w swoich mediach społecznościowych.
Bezpieczne zakupy w sieci
- Zaufaj instynktowi. Jeśli czujesz się przymuszony do dokonania zakupu albo uważasz, że transakcja może być zbyt dobra, aby była prawdziwa, zaufaj swojemu instynktowi i unikaj dokonania takich zakupów. Jest wielu ludzi, którzy oferują możliwość szybkiego wzbogacenia się i produkty „zmieniające życie”, ale wszystkie one powinny być traktowane z dużą dozą sceptycyzmu.
- Zawsze czytaj opinie o sprzedawcy i produkcie przed dokonaniem jakichkolwiek zakupów w sieci. Opinie innych kupujących pozwolą ci upewnić się, że produkt i sklep są godne zaufania. Znaj swoje prawa. Konsument ma prawo bezpiecznie zrobić zakupy: sprzedawca ma obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa danych konsumenta (takich jak adres e-mail i fizyczny i inne dane osobowe kupujących), kupujący ma możliwość dokonania zwrotu itp.
- Sprawdź zabezpieczenia witryny. Każda strona, w której dokonujesz zakupów online, powinna mieć ikonę kłódki tam gdzie jest adres witryny, szczególnie podczas procesu płatności. Wskazuje ona, że Twoje dane są szyfrowane podczas przesyłania, co uniemożliwia złodziejom ich przechwycenie. Jeśli nie widzisz ikony kłódki, zakupy nie będą bezpieczne, szczególnie jeżeli korzystasz z karty kredytowej czy debetowej, bez dodatkowego zabezpieczenia.
- Jeżeli płacisz przelewem online upewnij się, że link do płatności przeniósł cię na autentyczną stronę banku lub serwisu płatności online. Jeżeli to możliwe, korzystaj z dwustopniowego zabezpieczenia transakcji lub bezpiecznych systemów płatności takich jak BLIK.
- Nigdy nie rób zakupów w niezabezpieczonej sieci bezprzewodowej. W przypadku połączenia z niezabezpieczoną siecią bezprzewodową wszelkie dane wysyłane z urządzenia nie są szyfrowane, dopóki nie dotrą do routera, co stwarza możliwość ich przejęcia. Najlepiej robić zakupy z domu lub telefony przez połączenie komórkowe.
- Używaj różnych haseł. W miarę jak robisz kolejne zakupy online, nieuchronnie będziesz musiał zakładać kolejne konta, z których będziesz korzystać robiąc zakupy online u różnych sprzedawców. Twoje hasła powinny być inne dla każdego sklepu (nawet jeśli to kłopot dla ciebie), ponieważ w przypadku naruszenia bezpieczeństwa jednego ze sklepów złodzieje mieliby dostęp do twojego konta w każdym innym sklepie czy serwisie, w którym korzystasz z tego samego hasła.
- Korzystaj z programu antywirusowego. Wirusy na Twoim komputerze czy telefonie mogą zagrażać bezpieczeństwu transakcji i wysyłać informacje hakerom i oszustom. Aby temu zapobiec aktualizuj swój program antywirusowy i przeprowadzaj regularne skanowanie w poszukiwaniu wirusów. Nie instaluj też oprogramowania i aplikacji z nieznanych źródeł.