Minęły już bezpowrotnie czasy, gdy proces nadawania paczki trwał w nieskończoność, a klienci musieli stać w kolejkach, by wysłać swoje przesyłki. Wraz z rozkwitem branży e-commerce na polskim rynku pojawiły się nowe rozwiązania i opcje szybkiej dostawy między innymi za pośrednictwem kuriera albo Paczkomatu. Czym się różnią obie formy nadawania przesyłki, jakie są ich wady oraz zalety? Sprawdźmy!
Różnorodne formy przesyłki podstawą e-commerce
Jednym z kluczowych czynników, od których zależy konkurencyjność sklepów internetowych, jest zapewnienie klientom różnych, a przy tym dogodnych dla nich, opcji dostawy. Konsumenci chętnie korzystają bowiem zarówno z przesyłek kurierskich, jak i Paczkomatów. Jedni preferują anonimowo i bez pośpiechu odebrać zamówiony towar samodzielnie ze skrytki Paczkomatu, osoby zapracowane lub schorowane wolą zaś mieć dostawę bezpośrednio pod drzwi.
Sklepy internetowe, które proponują różnorodne formy wysyłki, zyskują większą popularność firm oraz klientów indywidualnych. Priorytetami nowoczesnej e-sprzedaży stały się: wygoda kupujących, ekspresowe tempo dostaw oraz wysoka jakość komunikacji pomiędzy sprzedawcą, firmą kurierską oraz docelowymi odbiorcami paczek.
Przesyłka – jaka jest definicja?
Ciężko byłoby obecnie wyobrazić sobie współczesną branżę e-commerce bez możliwości nadawania szybkich przesyłek. Co właściwie należy rozumieć pod pojęciem przesyłki? Może to być zarówno jedna, jak i kilka paczek, wysyłanych na różne sposoby, przez Paczkomat albo kurierem. Przesyłki nadane za pomocą aplikacji lub stron internetowych zrewolucjonizowały zakupy, a każdy klient może dziś wybrać dogodną formę dostawy. Czym się różni przesyłka kurierska od paczkomatowej?
Przesyłka kurierska – co to jest?
Czym jest przesyłka kurierska? Definicję można znaleźć między innymi w regulaminach firm kurierskich. Jest to:
- przesyłka listowa rejestrowana,
- przesyłka w formie paczki pocztowej o masie do 20 kg i wymiarach nieprzekraczających 200 cm lub 300 cm dla sumy długości i najdłuższego obwodu, mierzonego w kierunku innym niż długość.
Każda przesyłka kurierska przechodzi kilka standardowych etapów, od przyjęcia z rąk klienta, poprzez sortowanie i transport do adresata. Cechy, które wyróżniają przesyłki kurierskie, to:
- odbiór bezpośredni paczki spod drzwi i dostawa do rąk własnych adresata (z pokwitowaniem lub bez, w zależności od specyfiki zamówienia),
- możliwość monitowania statusu przesyłki,
- sztywne terminy realizacji usług (czas dostawy musi być zgodny z ofertą firmy kurierskiej).
Jak nadawać przesyłki dla kuriera?
W rozumieniu potocznym przesyłka kurierska to możliwość wysyłki paczki za pośrednictwem kuriera, który odbiera towar ze sklepu internetowego (lub prywatnych domów nadawców), a następnie dostarcza przesyłkę pod wskazany adres odbiorcy. Przesyłki tego typu można zamówić na kilka sposobów, za pośrednictwem:
- strony internetowej firmy kurierskiej (np. za pomocą opcji Manager Paczek oferowanej przez InPost),
- strony internetowej sklepu online wybierając opcję dostawy kurierskiej.
Czym jest przesyłka paczkomatowa?
Alternatywą dla paczek kurierskich są Paczkomaty. Jak wynika z informacji, dostępnych na stronie firmy InPost, Paczkomat to urządzenie w postaci elektronicznej szafy depozytowej, które umożliwia upoważnionej osobie samoobsługowe nadanie lub odbieranie przesyłek. Paczkomaty InPost są dostępne całodobowo, bez ograniczeń (wyjątek stanowią jedynie urządzenia zlokalizowane wewnątrz niektórych budynków, zamykanych nocą lub w trybie weekendowym). Lista Paczkomatów dostępna jest na stronie usługodawcy i w aplikacji mobilnej InPost Mobile.
Jak nadać paczkę za pośrednictwem Paczkomatu InPost?
Można to zrobić na 2 sposoby:
- Z aplikacji mobilnej InPost Mobile: wystarczy kliknąć opcję „nadaję” w aplikacji na smartfonie, uzupełnić wymagane dane, udać się do wybranego Paczkomatu i nadać paczkę korzystając z ekranu maszyny, a następnie umieścić paczkę we wskazanej skrytce w Paczkomacie. Co najważniejsze – bez konieczności drukowania etykiety!
- Za pośrednictwem strony internetowej – usługi InPost Szybkie Nadania: po opłaceniu usługi etykietę można szybko wydrukować w domu i zanieść paczkę do punktu nadania w dogodnym momencie.
Nadanie paczki kurierem a Paczkomaty InPost – różnice
Czym się różnią przesyłki paczkomatowe od kurierskich? Podstawowa różnica polega oczywiście na sposobie nadania przesyłki. Można to zrobić z domu lub wybranego Paczkomatu InPost. Warto też zwrócić uwagę na czas realizacji wysyłek – w tym obszarze wciąż dominują przesyłki kurierskie, które docierają do klientów w ekspresowym tempie, nawet w ciągu 24 godzin. Paczkomaty InPost mają jednak tę przewagę nad usługami kurierskimi, że zamówione towary można odbierać o każdej porze, po wyjściu z pracy lub powrocie z delegacji. A do tego przesyłki dostarczane są także w soboty!
Koszt wysyłki za pośrednictwem Paczkomatu i kuriera
Ile kosztuje paczka paczkomatowa, a ile usługa kurierska? Różnice w kosztach wynoszą średnio od kilku do kilkunastu złotych, a ostateczny koszt usług zależy od kilku czynników, takich jak:
- wielkość paczki (czy jest to gabaryt A, B, C?),
- rodzaj nadawcy (firma lub osoba prywatna),
- wybranych opcji dodatkowych (ubezpieczenie paczek, dostawy w sobotę itd).
Najtańsze przesyłki kurierskie i paczkomatowe w handlu elektronicznym mają obecnie firmy, które indywidualnie negocjują warunki i stawki dostawy. Klient detaliczny płaci zaś średnio kilkanaście złotych za paczkę wysyłaną Paczkomatem InPost, a za przesyłkę kurierską niewiele więcej. Wysokość opłaty za doręczenie paczki można szybko sprawdzić przy użyciu aplikacji lub w cenniku, który na swoich stronach udostępniają firmy kurierskie, takie jak InPost.
Odbiór przesyłek: kurier kontra Paczkomaty InPost
Adresaci paczek mają różne preferencje, dotyczące sposobu odbioru przesyłki. Paczkomaty InPost powstały z myślą o tych konsumentach, którzy nie mają czasu i są zabiegani. Oznacza to, że nie mogą czekać na kuriera w domu i wolą odbierać paczkę podczas powrotu z pracy, o preferowanej porze.
Natomiast przesyłki, wysyłane za pośrednictwem kurierów, są zaś idealnym rozwiązaniem dla pracowników home-office, młodych mam lub osób starszych. Wielu klientów nie jest w stanie fizycznie dotrzeć do Paczkomatów, nie mają bowiem odpowiedniego środka transportu albo paczka jest dla nich zbyt ciężka, więc wybierają opcję odbioru przez kuriera.
Ile czasu na odbiór paczki?
Przesyłkę paczkomatową można odebrać w ciągu 48 godzin. To świetne rozwiązanie dla osób pracujących lub uczących się, ponieważ mogą dowolnie zaplanować godzinę odbioru paczki. Coraz sprawniej w ostatnich latach funkcjonuje też komunikacja pomiędzy firmami kurierskimi i odbiorcami paczek. Klienci zwykle sami ustalają z kurierem termin spotkania telefonicznie, przez SMS lub w aplikacji. Kiedy jednak odbiorcy nie udaje się dotrzeć do domu na czas, paczka wraca do sortowni lub nadawcy, co bywa bardzo kłopotliwe dla wszystkich zaangażowanych stron.
Gabaryty paczki a opcje wysyłki
Warto pamiętać o tym, że Paczkomat jest w stanie pomieścić przesyłki o wymiarach maksymalnych: 41 x 38 x 64 cm i wadze nieprzekraczającej 25 kg. Cięższe i większe paczki niestandardowe powinien natomiast zabrać kurier. Podczas dokonywania wyboru opcji dostawy należy dokładnie zmierzyć i zważyć dużą przesyłkę, by uniknąć nieporozumień na etapie wysyłki.
A jaką opcję wysyłki wybrać dla listów lub małych paczek? Różnice kosztów pomiędzy małą przesyłką kurierską a Paczkomatem nie są duże, warto więc kierować się innym kryterium wyboru, jakim jest priorytet paczki (jak szybko ma dotrzeć do odbiorcy i czy powinna trafić do rąk własnych, czy może ją odebrać osoba trzecia?).
Dane osobowe na przesyłce kurierskiej i paczkomatowej
Amatorzy e-zakupów, którzy chcą pozostać anonimowi i nie lubią, by ktokolwiek widział ich dane personalne na przesyłkach, chętnie wybierają Paczkomaty. Bardzo często zdarza się, że na etykiecie przesyłki paczkomatowej widnieje jedynie numer zamówienia i nie ma szczegółowych danych teleadresowych, co daje klientom poczucie bezpieczeństwa. Gdy otrzymują powiadomienie, że zamówiony towar czeka na odbiór, mogą go podjąć o dowolnej porze, z dala od spojrzeń ciekawskich sąsiadów. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku przesyłki kurierem. Firmy kurierskie dysponują bowiem szczegółowymi danymi teleadresowymi, które zwykle widać również na etykietach paczek. W chwili doręczenia kurier często wymaga też dodatkowo pisemnego potwierdzenia odbioru.