Zakupy online na raty
Kategorie:

Co musisz wiedzieć o zakupach na raty przez Internet?

Avatar
Opublikowane przez Klaudiusz Raczynski

Polacy coraz częściej decydują się na zakupy online, korzystając z dodatkowych usług oferowanych przez sklepy internetowe. Jedną z nich jest możliwość zaciągnięcia kredytu ratalnego. Sprawdź, dlaczego zakupy ratalne cieszą się tak dużą popularnością i co należy wiedzieć, zanim zdecydujesz się na zaciągnięcie pożyczki.

Czym jest kredyt ratalny?

Kredyt ratalny jest zobowiązaniem udzielanym na zakup dóbr materialnych, mogą to być np. meble, komputer, mniejsze i większe AGD lub RTV. Raty najczęściej są zaciągane w punkcie kredytowym sklepu, z którym współpracuje. Finansowanie zostaje udzielone na podstawie dowodu osobistego oraz oświadczenia o dochodach.

Kto może wziąć kredyt ratalny?

W świetle obowiązujących przepisów kredyt ratalny może zostać przyznany na ściśle określonych zasadach. Obowiązkowe jest posiadanie przez konsumenta stałego źródła dochodów. Wbrew pozorom, nie musi nim być standardowa umowa o pracę. Obecnie bowiem coraz więcej banków przyznaje kredyty ratalne nawet na podstawie emerytury, renty czy regularnych wpływów ze stypendium. Warunkiem uzyskania tej formy pożyczki jest posiadanie dobrej historii kredytowej. Banki indywidualnie weryfikują swoich klientów, sprawdzając dane w Biurze Informacji Kredytowej.

Czy osoba zadłużona może wziąć kredyt?

Warunkiem przydzielenia kredytu ratalnego jest brak innego zadłużenia. Nie oznacza to jednak, że osoby widniejące w rejestrze jako zadłużone nie mogą otrzymać intratnej pożyczki. W tym przypadku zazwyczaj jedynym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firm pozabankowych. Takie pożyczki najczęściej są udzielane na mniej atrakcyjnych warunkach, ale za to w wielu firmach nie wymaga się nawet zaświadczenia o stałym źródle dochodów.

Czym są zakupy na raty przez Internet?

Zakupy ratalne to nic innego, jak kupno wybranego produktu, za pomocą udzielonej przez bank pożyczki. Bank sprawdza stosowne dokumenty, udziela kredytu, pieniądze trafiają do sprzedawcy, a Ty co miesiąc zgodnie z umową płacisz raty.

Jak uzupełnić wniosek o ratę?

Poszczególne sklepy internetowe mogą nieco różnić się między sobą pod kątem polityki udzielania kredytu ratalnego. Większość z nich wymaga jednak tych samych informacji, które należy podać we wniosku skierowanym do partnera pożyczkowego danej platformy sprzedażowej. Podstawą jest wpisanie danych osobowych. Należy przy tym podkreślić, że potencjalni kredytodawcy wymagają posiadania polskiego dowodu osobistego lub karty pobytu. Następnie trzeba podać swój dochód, aktualną formę zatrudnienia oraz koszty utrzymania. Zazwyczaj, aby skorzystać z zakupów na raty konieczne jest również podanie liczby osób w gospodarstwie domowym.

Kredyt ratalny – co sprawdzają banki?

Jeśli chcesz skorzystać z zakupów ratalnych, sprawdź, jakie informacje mogą zostać zweryfikowane przez Twojego pożyczkodawcę. W większości przypadków, klient zainteresowany taką formą zapłaty za dany produkt jest zobowiązany do wypełnienia wniosku. Po podaniu informacji dotyczącej aktualnego dochodu oraz formy zatrudnienia, pożyczkodawca przystępuje do weryfikacji danych. Przy zakupach na raty sprawdzana jest także historia kredytowa. Na tej podstawie pożyczkodawca decyduje o przyznaniu kredytu lub odmawia udzielenia finansowego wsparcia. Cały proces nie trwa długo, co pozwala klientowi na szybkie dokończenie zakupów na raty.

Raty 0% – jak działają?

Sklepy internetowe oferujące zakupy na raty starają się zapewnić potencjalnym klientom możliwie najlepsze warunki spłaty kredytu. W wielu przypadkach możesz liczyć na brak oprocentowania, czego dowodem jest otrzymanie kredytu ratalnego z ratami 0%. Co to oznacza w praktyce? Jako pożyczkobiorca będziesz zobowiązany do spłaty kredytu bez oprocentowania i żadnych dodatkowych kosztów. Przykładowo, jeśli zdecydujesz się na kredyt o kwocie 2000 zł, będziesz mógł go spłacić w 10 ratach po 200 zł. Nie da się ukryć, że w tej formie zakupy na raty przez Internet są bardzo opłacalne.

Co można sfinansować kredytem ratalnym?

Obecnie coraz więcej sklepów internetowych pozwala swoim klientom na zakupy na raty – ta możliwość dotyczy głównie zakupu droższych produktów. Jaki asortyment najczęściej kupujemy ze wsparciem kredytodawcy? W dzisiejszych czasach jest to przede wszystkim elektronika oraz sprzęt AGD i RTV. Coraz częściej można także skorzystać z rat online przy zakupie drogich kosmetyków, markowych ubrań czy zabawek. Szeroki wybór asortymentu sprzedawanego na raty znajdziesz chociażby na popularnej platformie sprzedażowej Allegro. Przekonaj się, jak wiele produktów kupisz w ten sposób przez Internet.

Jak kupować na raty przez Internet?

Wybrany przez Ciebie sklep oferuje zakupy ratalne, ale nie wiesz, jak z nich skorzystać? To bardzo proste! Na początku musisz sprawdzić, na jakich zasadach otrzymasz kredyt ratalny. Następnie wystarczy kliknąć w opcję zakupu na raty i wypełnić wniosek. Po jego pozytywnej weryfikacji oraz zaakceptowaniu przez Ciebie szczegółowych warunków udzielenia pożyczki będziesz musiał potwierdzić swoje dane. Zazwyczaj banki wymagają przelania symbolicznej złotówki na podany rachunek. Po weryfikacji zostaje ona zwrócona. Po tych formalnościach zakupy zostają sfinalizowane. Jak widać, kredyt ratalny online można zaciągnąć w kilku krokach, bez wychodzenia z domu.

Kiedy zakup na raty zostanie anulowany?

Warto podkreślić, że zakupy ratalne przez Internet w rzeczywistości nie różnią się od zaciągnięcia kredytu bankowego. Taka forma pożyczki zawsze wpisuje się w Twoją historię kredytową. Zaufane platformy sprzedażowe współpracują z wiarygodnymi pożyczkodawcami, dlatego nie musisz obawiać się o bezpieczeństwo. Zdarza się jednak, że Twój zakup, pomimo pozytywnej weryfikacji, zostanie anulowany. Otrzymałeś kredyt ratalny, a nie możesz kupić wymarzonego produktu? Taka sytuacja ma miejsce, gdy w międzyczasie oferta sklepu uległa zmianie. Przykładem może być portal Allegro i wykupienie towaru przez innego klienta lub podwyższenie ceny przez sprzedawcę.

Zalety kupowania na raty

Coraz więcej Polaków wybiera bezpieczne zakupy internetowe na raty. W wielu przypadkach jest to naprawdę korzystne rozwiązanie. Przede wszystkim to świetny wybór dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na jednorazowy wydatek rzędu na przykład kilku tysięcy złotych. Kredyt ratalny pozwala rozłożyć należność na kilka lub kilkanaście spłat. Sama procedura nie jest czasochłonna, a wszelkich formalności można dopełnić bez wychodzenia z domu.

Kredyt ratalny online – minusy

Główną wadą kredytów ratalnych udzielanych online jest brak możliwości wyboru konkretnego pożyczkodawcy. W praktyce, klient musi ograniczyć się do banków, z którymi współpracuje sprzedawca. Nie zawsze zapewniają one atrakcyjne warunki kredytowania. Nie można porównywać ze sobą kilku ofert jednocześnie, a wybór zazwyczaj sprowadza się do jednego lub dwóch podmiotów. To bez wątpienia kluczowa wada zakupów na raty przez Internet.

Podsumowanie

Przekonaj się, dlaczego coraz więcej osób decyduje się na raty online. Dołącz do grona klientów, którzy często wybierają zakupy na kredyt przez Internet. Sprawdź, czy Twoje ulubione sklepy internetowe umożliwiają zaciągnięcie kredytu ratalnego.