Kurier paleta
Kategorie:

Kurier paleta – co to takiego?

Avatar
Opublikowane przez Klaudiusz Raczynski

Chcesz wysłać przesyłkę o dużych gabarytach i zastanawiasz się, jak to zrobić? Zamiast organizować prywatny transport i wydawać majątek, możesz skorzystać z usług profesjonalnej firmy kurierskiej. Ciężkie, podzielone na wiele elementów lub niewymiarowe paczki wyślesz, korzystając z opcji przesyłki paletowe. Co to takiego i na czym polega opcja przesyłki paletowej? Sprawdź!

Przesyłka paletowa – co to jest?

Przesyłka paletowa to nic innego, jak duża paczka o wadze powyżej 50 kg, umieszczona na palecie i wysłana do odbiorcy za pośrednictwem firmy kurierskiej. Czym zatem jest paleta? To drewniana lub plastikowa platforma, na której spoczywa ładunek, umożliwiająca sprawne przenoszenie ciężkich paczek przy użyciu wózków widłowych i ręcznych wózków paletowych. Palety znoszą duże obciążenia, od 70 do 800-1500 kg. W branży KEP najczęściej wykorzystywane są europalety drewniane, która oznacza się znakiem EUR, zlokalizowanym na prawym wsporniku. Najczęściej mają wymiary 1200 × 800 × 144 mm. Jak wynika z cenników firm przewozowych, jak InPost, wysokość przesyłki paletowej i palety euro z towarem nie powinna przekraczać 970 mm. Maksymalna wysokość ładunku na palecie wynosi zaś 1800 mm.

Rodzaje palet w usłudze kurierskiej

W zależności od specyfiki przesyłki, firmy zajmujące się logistyką dużych paczek, takie jak InPost, oferują różne rozwiązania, na przykład:

 • specjalne palety do kontenerów (wymiary: 1135 × 1133 mm),
 • chemical pallets: CP, czyli wytrzymałe palety dla przemysłu chemicznego (oznaczone symbolami CP1-CP9),
 • skrzyniopalety,
 • nadstawki paletowe, umożliwiające stabilizowanie i zabezpieczanie na palecie towarów nieustawnych.

Jako nadawca przesyłki paletowej możesz też skorzystać z mniejszych europalet, takich jak: EUR 6 czy EPAL 6, o wymiarach 800 × 600 × 144 mm. Jeśli działasz w sektorze przemysłowym i chcesz ekonomicznie wysyłać towary wielkogabarytowe, masz do wyboru tanie palety typu: ISO, EUR 2 i EPAL 2 o wymiarach 1200 × 1000 × 144 mm. Firma kurierska realizuje też wysyłki paletą EUR 3 lub EPAL 3, 1000 × 1200 × 144 mm.

Jaki towar można wysłać na palecie u kuriera?

Nadanie paczki paletowej to usługa, którą oferują obecnie wszystkie firmy kurierskie. Dzięki tej opcji firmy i klienci indywidualni mogą bezpieczne i szybko wysłać do odbiorcy przedmioty o większych gabarytach. Co można umieścić na palecie? Prawie każdy towar, którego nie da się wysłać zwykłą paczką. Przesyłkę paletową wybierają nadawcy z branży spożywczej, AGD i RTV, materiałów budowlanych. Na paletach dowożone są także:

 • opony, części samochodowe,
 • meble,
 • narzędzia i sprzęt ogrodniczy,
 • materiały poligraficzne, wydruki, ulotki,
 • kruszce (na przykład: sól, kamienie ogrodowe).

Przesyłka paletowa to rozwiązanie wykorzystywane na szeroką skalę w branży e-commerce. Dzięki niemu hurtownie i sklepy internetowe mogą sprawnie organizować dostawy różnego rodzaju towarów w większych ilościach.

Jak wysłać paletę kurierem?

Zastanawiasz się, na czym polega wysyłka palety kurierem i jak zamówić taką usługę dla swojego biznesu? Ważące ponad 30-50 kg paczki są klasyfikowane jako przesyłki paletowe i jeśli chcesz je nadać, musisz najpierw ustalić dokładne szczegóły transportu z wybraną firmą kurierską. Skontaktuj się z przewoźnikiem i dowiedz, jak wysłać wielkogabarytowe paczki. Firma kurierska bezpłatnie przygotuje Ci wycenę. Możesz też zasięgnąć informacji i skorzystać z pomocy lokalnego operatora brokerskiego, który udzieli Ci wskazówek, jak wysłać paletę kurierem szybko i sprawnie!

Zdecydowana większość podmiotów, korzystających z przesyłek paletowych to firmy dysponujące własnym zapleczem magazynowym. Są to przedsiębiorstwa, które podpisują długoterminowe umowy z przewoźnikiem i ustalają indywidualnie harmonogram nadań oraz wielkość przesyłek paletowych. Jako stały klient w ramach obsługi możesz zamawiać kuriera telefonicznie lub e-mailem.

Paczka paletowa – jak ją przygotować?

Po Twojej stronie leży przygotowanie przesyłki w taki sposób, by kurier mógł ją podjąć szybko i bezpiecznie. Zamawiając transport po przesyłki paletowe, pamiętaj o kilku następujących zasadach.

Poinformuj o wysyłce palet i podaj jej wymiary

Gdy będziesz kontaktować się z firmą kurierską w celu zamówienia kuriera, pamiętaj, że musisz poinformować, że chodzi o transport palety, a więc potrzebujesz, aby samochód był dostosowany do takiej wysyłki. Podaj również wymiary Twojej palety. Nie zapomnij, aby nie przekroczyć maksymalnej wagi palet.

Zabezpiecz przesyłkę na czas transportu

Pamiętaj o tym, że Twoja paczka powinna być starannie zabezpieczona (towar znajdujący się na palecie, musi być sztywno owinięty folią). Musisz stawiać na bezpieczną wysyłkę dla kuriera.

Nie przekraczaj wymiarów palety

Wymiary i waga palety są niezwykle ważne. Dlatego też żadne elementy nie mogą wystawać poza krawędzie palety. Zachowuj minimum kilka centymetrów odległości pomiędzy brzegiem palety a towarem.

Przypilnuj, aby towar nie przemieszczał się w transporcie

Towar powinien ściśle przylegać do platformy, nie może się chwiać, przesuwać ani przechylać.

Uszykuj palety do wysyłki dla kuriera

Towar należy wystawić w widocznym, łatwo dostępnym miejscu, by kurier mógł bez problemu podjechać na posesję i odebrać przesyłkę.

Sprawdź stan palety

Ciężka przesyłka paletowa wymaga odpowiedniego podłoża. Zwróć więc uwagę na stan techniczny palety. Platforma nie może być uszkodzona, zdrewniała ani nadgniła, ponieważ grozi to osunięciem się towaru podczas ładowania lub, w najgorszym razie, zsunięciem paczki na osoby, znajdujące się w pobliżu. Jako nadawca palety to na Tobie ciąży obowiązek odpowiedniego przygotowania paczki dla kuriera.

Czym jest list przewozowy do paczki paletowej?

Każda przesyłka paletowa ma dołączony list przewozowy (nazywany też etykietą). Jest to dokument zawierający wszelkie informacje, niezbędne po to, by paczki kurierskie mogły dotrzeć do adresata. Listy przewozowe możesz generować samodzielnie na stronach internetowych przewoźników i za pośrednictwem aplikacji. Niektórzy nadawcy wolą zaś wypełnić list przewozowy ręcznie, razem z kurierem. Jakie dane znajdują się na listach przewozowych? Są to przede wszystkim:

 • adres nadawcy i odbiorcy,
 • numer przesyłki,
 • dane firmy kurierskiej,
 • specyfikacja towaru (ilość paczek znajdujących się na palecie, opis, wartość przesyłki, waga),
 • informacje dodatkowe, uwagi.

Jeśli planujesz wysłać paletę kurierem, listy przewozowe są formalnością niezbędną. Na ich podstawie kurier może bez problemu przekazać palety do punktów docelowych. W razie uszkodzenia lub zaginięcia paczki podczas transportu etykiety przewozowe i ich kopie są podstawowymi dowodami transakcji i podstawą reklamacji.

Wysyłka paletowa – ile kosztuje?

Jaki jest koszt transportu palet na terenie Polski? Ostateczna cena zależy od kilku czynników, takich jak:

 • całkowita waga przesyłki,
 • wartość towaru,
 • dodatkowe ubezpieczenia,
 • specyfika towaru (czy jest to standardowa paczka, czy towar, wymagający zachowania szczególnych środków ostrożności).

W swoich cennikach firmy kurierskie, jak na przykład InPost, podają orientacyjną kwotę za transport przesyłki paletowej o określonej wadze. Obecnie średnia stawka za paczkę 50-100 kg to wydatek rzędu 200-220 zł netto. Za najcięższą przesyłkę paletową o wadze do 800 kg zapłacisz ponad 600 zł netto. Oczywiście, podane kwoty są przybliżone i nie uwzględniają indywidualnych ustaleń umownych pomiędzy przewoźnikiem a zamawiającym.

Przesyłka paletowa – lista towarów zakazanych

Nie wszystkie towary możesz wysłać na palecie. W regulaminach firm kurierskich znajdziesz szczegółowe wykazy rzeczy, które nie powinny znaleźć się w paczce i nie należy ich przekazywać kurierowi. Na liście towarów zakazanych są między innymi:

 • zwierzęta,
 • wszelkie niebezpieczne przedmioty,
 • przedmioty, które podczas transportu mogą szybko ulec zniszczeniu,
 • towary, które wymiarami przekraczają podane przez firmę kurierską gabaryty.

Podsumowanie

Już teraz wiesz jak odpowiednio przygotować przesyłkę paletową do transportu. Nie zapominaj o odpowiednim zabezpieczeniu, a także nieprzekraczaniu wymiarów oraz wagi podanej przez firmę kurierską. Dobre przygotowanie paczki gwarantuje sukces podczas dostawy i zadowolenie Twojego klienta!