Konsument online
Kategorie:

Prawa przysługujące osobie robiącej zakupy internetowe

Avatar
Opublikowane przez Klaudiusz Raczynski

Czy znasz wszystkie prawa konsumenta sklepu internetowego? Nie? Zatem pora to zmienić! Jeśli często robisz zakupy online, koniecznie powinieneś się z nimi zapoznać. Sprawdź, co musisz wiedzieć o podstawowych zasadach dotyczących zwrotu zakupionego produktu i reklamacji towaru!

Prawa konsumenta – zakupy przez Internet

Jako konsument sklepu internetowego możesz skorzystać z trzech podstawowych praw: do zwrotu towaru, do informacji oraz do reklamacji. Dzięki nim zakupy online są bezpieczne dla potencjalnych klientów, którzy nie mają problemu z ubieganiem się o swoje racje. Warto nieco bliżej przyjrzeć się najważniejszym prawom przysługującym konsumentowi.

Prawo do zwrotu towaru

Każdemu klientowi sklepów internetowych przysługuje prawo odstąpienia od umowy. W praktyce oznacza to, że konsument może odesłać kupiony produkt bez podania przyczyny (chociaż niekiedy warto napisać, o co chodzi, żeby właściciel sklepu wiedział, czy coś jest nie tak z towarem). Sprzedawca jest zobowiązany zwrócić pieniądze, jeśli klient zapłacił wcześniej za towar. Warto podkreślić, że prawo odstąpienia od umowy nie reguluje kwestii opłaty za przesyłkę. W wielu sklepach zwrot towaru jest darmowy, ale zazwyczaj koszty z tego tytułu ponosi klient. Dobrze jest sprawdzić te zasady jeszcze przed zakupem, szczególnie butów czy ubrań, aby wiedzieć, czy w przypadku zwrotu towaru czekają Cię dodatkowe opłaty.

Ile czasu na zwrot towaru zamówionego online?

W świetle obowiązującego prawa odstąpienia od umowy każdy klient ma 14 dni na dokonanie zwrotu. Należy zaznaczyć, że są one liczone nie od dnia zawarcia umowy, ale od momentu otrzymania zamówionego produktu. Obecnie coraz więcej sklepów internetowych wychodzi naprzeciw oczekiwaniom potencjalnych konsumentów, oferując znacznie korzystniejsze warunki zakupu. Przykładem są wybrane salony odzieżowe lub obuwnicze, które wydłużają okres odstąpienia od umowy aż do 30 dni, a niekiedy nawet są to dwa miesiące lub rok.

Używany towar – czy można go zwrócić?

Czy wiesz, że zwrotu towaru możesz dokonać również w przypadku używanego produktu? Chodzi jednak tutaj o używanie w taki sam sposób, jakbyśmy zrobili to podczas zakupów stacjonarnych. Czyli produkt może być użyty tylko w takim zakresie, żeby poznać jego cechy. Wtedy sprzedawcy są zobowiązani do przyjęcia zwrotu, nawet jeśli został on wyjęty z oryginalnego opakowania. Oczywiście towar nie może mieć widocznych śladów użytkowania/noszenia. Wielu klientów niezorientowanych w prawach konsumenta wciąż uważa, że zwrot jest możliwy wyłącznie w nienaruszonym, oryginalnym opakowaniu. Tymczasem jego brak nie stanowi przeszkody do odesłania kupionego towaru. Wyjątek stanowią produkty, które po otwarciu tracą swoją wartość, jak na przykład produkty spożywcze.

Zwrot produktu – o czym musisz pamiętać?

Klient decydujący się na zwrócenie zamówionego towaru jest odpowiedzialny za jego właściwe zabezpieczenie na czas transportu. Musi zadbać o to, aby produkt nie został uszkodzony, dopasowując do niego odpowiedni karton lub inną formę opakowania. Ważne jest wypełnienie wolnych przestrzeni, zwłaszcza w przypadku zwracania delikatnych przedmiotów. Na przesyłce dodatkowo warto przykleić naklejkę ostrzegawczą, aby kurier zachował szczególną ostrożność. Pamiętaj, że sklep internetowy nie przyjmie od Ciebie uszkodzonego produktu. W przypadku nieuzasadnionych zwrotów obowiązek zapłaty za dodatkowo zabezpieczoną przesyłkę spoczywa na kliencie.

Prawo do informacji

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o ochronie niektórych praw konsumentów, koniecznie zwróć uwagę na prawo do informacji. Każdy sprzedawca powinien dopełnić tak zwanego obowiązku informacyjnego, aby potencjalny konsument nie miał problemów ze znalezieniem kluczowych danych. W godnym zaufania sklepie internetowym musi być udostępniony regulamin oraz polityka prywatności. Ważne są również podstawowe informacje na temat zamawianego towaru. Konsument powinien bez trudu znaleźć cenę produktu, czasu oczekiwania na dostawę oraz zasady odstąpienia od umowy. Jednocześnie klient musi liczyć się z obowiązkiem zapłaty po złożeniu zamówienia – ta informacja również musi być dostępna na stronie sklepu.

Informacje na temat produktu

Przepisy nakładają na sprzedawcę obowiązek udostępnienia niezbędnych informacji na temat sprzedawanych produktów. Potencjalny klient musi wiedzieć, jakie właściwości ma przedmiot transakcji, czym się charakteryzuje i w jaki sposób będzie mógł z niego skorzystać. Tylko na tej podstawie może dokonać świadomego wyboru. Jeśli opis dostępny w sklepie nie jest wystarczający, konsument powinien mieć możliwość zdobycia dodatkowych informacji, na przykład drogą mailową lub telefoniczną.

Prawo do reklamacji

Klient sklepu internetowego może dokonać zwrotu towaru z tytułu reklamacji. To rozwiązanie znacznie zwiększa bezpieczeństwo zakupów online. W ramach reklamacji konsument ma prawo domagać się zwrotu pieniędzy w przypadku otrzymania uszkodzonego produktu lub niekompletnego towaru. Warto podkreślić, że sprzedawcy sklepów internetowych starają się w takich sytuacjach porozumieć z klientem, jak najszybciej rozwiązując problem. W przypadku produktów objętych gwarancją konsument ma prawo reklamować towar przez cały czas jej trwania. Okres gwarancyjny jest liczony od dnia wydania produktu.

Kiedy prawa konsumenta nie gwarantują możliwości zwrotu produktu?

W niektórych przypadkach nie obowiązują prawa konsumenta do zwrotu produktu. Taka sytuacja ma miejsce między innymi, gdy przedmiotem zakupów internetowych są towary wykonywane na specjalne zamówienie klienta, takie jak na przykład gadżety ze spersonalizowanym grawerem czy meble tworzone na wymiar. Nie można także zwracać produktów spożywczych, które szybko się psują. Ta zasada dotyczy również towarów udostępnianych w zapieczętowanych opakowaniach. Przykładem mogą być produkty higieniczne, które po otwarciu tracą aseptyczność.

Zakup za granicą a zwrot towaru

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób robi zakupy przez Internet, korzystając z usług zagranicznych sklepów. Również w tym przypadku nie należy zapominać o prawach konsumenta. W świetle obowiązujących przepisów klient kupujący produkty w sklepie, który należy do jednego z krajów Unii Europejskiej, ma standardowo 14 dni na odstąpienie od umowy.

Świadczenia niezamówione – co musisz wiedzieć?

Zastanawiasz się, jak w przypadku świadczeń niezamówionych wygląda prawo konsumenta? Zakupy przez Internet zazwyczaj są w tym zakresie bezpieczne, ale niektórzy właściciele sklepów internetowych mogą stosować nieuczciwe praktyki. Przykładem jest wysyłanie do klientów niezamówionych towarów wraz z dołączoną fakturą. W takim przypadku nie ma obowiązku uiszczenia żadnej opłaty. W efekcie sprzedawca odpowiedzialny za niezamówione dostawy do klientów sam ponosi ryzyko.

Jak kupować przez Internet krok po kroku – zadbaj o bezpieczeństwo

Zanim zdecydujesz się na zakupy w konkretnym sklepie online, sprawdź prawa potencjalnego konsumenta. Zapoznaj się z regulaminem udostępnionym przez sprzedawcę i zweryfikuj podane przez niego dane dotyczące sklepu. Pamiętaj, że bezpieczeństwo Twoich zakupów zależy w dużej mierze od świadomości posiadanych przez Ciebie praw.

Wiarygodny sklep internetowy powinien przestrzegać jasnych zasad dotyczących zwrotu i reklamacji towaru. Jako potencjalny klient musisz wiedzieć, co zrobić w przypadku otrzymania uszkodzonego produktu. Pamiętaj, że masz prawo zrezygnować z zakupu bez podania przyczyny, nawet jeśli otrzymałeś towar zgodny z opisem.