Zakupy online
Kategorie:

Nieudane zakupy internetowe? Dowiedz się, jak tego uniknąć

Avatar
Opublikowane przez Klaudiusz Raczynski

Branża e-commerce rozwija się na polskim rynku wyjątkowo dynamicznie. Niestety, nie wszystkie sklepy internetowe są uczciwe. W sieci możesz natrafić na wielu fałszywych sprzedawców, którzy chcą Cię okraść lub wyłudzić Twoje dane. Nie daj się nieuczciwym firmom i poznaj najczęstsze praktyki oszustów. Jeśli zachowasz ostrożność, uda Ci się uniknąć nieudanych zakupów internetowych.

Sprawdź opinie na temat sklepu internetowego

Zanim zdecydujesz się zamówić dany produkt za pośrednictwem konkretnego e-commerce, koniecznie sprawdź aktualne opinie na jego temat. Warto odwiedzić profil firmy w Google, na którym klienci mogą dzielić się swoimi spostrzeżeniami. Opinie na temat danego sprzedawcy znajdziesz również na jego profilu w porównywarce cenowej. Warto też sprawdzić, czy nie ma swojego konta na Allegro – na portalach aukcyjnych nieuczciwi sprzedawcy są szybko weryfikowani. Oczywiście pojedyncze negatywne wpisy nie powinny zniechęcać do zakupu – najważniejsze, aby na profilu sklepu internetowego znacznie przeważały pozytywne opinie.

Jak odróżnić fałszywe opinie?

Warto podkreślić, że duża ilość rekomendacji nie zawsze jest wyznacznikiem uczciwości danego biznesu. Niektórzy właściciele sklepów internetowych opłacają pozytywne komentarze, aby zyskać wiarygodność w oczach potencjalnego klienta. Zanim zatem zasugerujesz się dostępnymi w sieci wpisami, zweryfikuj ich autorów. Jeśli opinie są tworzone przez nowo powstałe konta, nie powinny być dla ciebie wyznacznikiem.

Zakupy online – dokonuj świadomych wyborów

Zanim włożysz konkretny produkt do wirtualnego koszyka, upewnij się, że spełni on Twoje oczekiwania. Nieudane zamówienia często są spowodowane nieprzemyślanymi decyzjami. Zapoznaj się z opisem towaru, który powinien być udostępniony na stronie sklepu. Jeśli informacje nie są dla Ciebie wystarczające, poproś sprzedawcę o bardziej szczegółowe dane. Dzięki temu unikniesz rozczarowań i nie będziesz musiał odsyłać produktu.

Bezpieczne zakupy przez Internet

Zakupy online muszą być przede wszystkim bezpieczne. Zanim zdecydujesz się na skorzystanie z oferty danego przedsiębiorcy, musisz sprawdzić kilka rzeczy. Przede wszystkim warto się upewnić czy dany sklep jest zarejestrowany. Ale to nie wszystko! Poznaj zatem zasady, których trzeba przestrzegać.

Zasady bezpiecznych zakupów online

  1. Stawiaj zawsze na sprawdzone połączenie, nie kupuj, gdy korzystasz z publicznej sieci,
  2. Sprawdzaj dokładnie adresy sklepów, w których chcesz zrobić zakupy,
  3. Upewnij się, czy witryna jest zabezpieczona odpowiednim certyfikatem bezpieczeństwa,
  4. Korzystaj z programów antywirusowych,
  5. Czytaj dokładnie regulaminy wybranych przez Ciebie e-commerce,
  6. Stawiaj na silne hasło zabezpieczające.
  7. Upewnij się, czy sklep pozwala na uiszczenie płatności za pośrednictwem wiarygodnych bramek płatności, takich jak PayU, Przelewy24 czy Tpay.

Pamiętaj, że nieudane zakupy przez Internet często są spowodowane brakiem ostrożności.

Kupowanie online – jak nie dać się oszukać?

Dla cyberprzestępców transakcje online są idealną okazją do wielu nadużyć, dlatego też należy zachować szczególną ostrożność podczas dokonywania płatności. Jedną z częstych praktyk jest podszywanie się pod popularne sklepy. Aby uniknąć nieudanych zakupów, musisz zatem pamiętać o dokładnym sprawdzeniu adresu witryny. Cyberprzestępcy tworzą strony łudząco podobne do prawdziwych sklepów, które różnią się od oryginalnej nazwy kilkoma lub jednym znakiem. W ten sposób mogą wejść w posiadanie Twoich danych osobowych lub narazić Cię na dodatkowe koszty. Niekiedy też podmieniają numery kont, przez co pieniądze trafiają do ich kieszeni, zamiast do prawdziwego e-commerce. Innym sposobem na wyłudzanie jest podszywanie się pod firmy kurierskie. Kupujący, który oczekuje na zamówienie dostaje sms z informacją, że musi dopłacić kilka złotych, aby paczka do niego dotarła. Zatem również na to warto uważać! Nigdy nie klikaj w niesprawdzone linki!

E-zakupy – co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?

Jeśli kupujesz za pośrednictwem Internetu sprzęt elektroniczny, markową odzież czy inne luksusowe towary, koniecznie sprawdź ich gwarancję. Sprzedawca nie powinien mieć problemów z poinformowaniem Cię, na jakich zasadach będzie możliwa wymiana produktu. Jeśli opis interesującego Ciebie przedmiotu nie zawiera niezbędnych informacji na temat gwarancji, skontaktuj się ze sklepem i poproś o dodatkowe dane. Dzięki temu unikniesz ryzyka zakupu produktów lub usług, którym nie przysługuje długi okres gwarancyjny.

Zakupy przez Internet – jak wygląda zwrot towaru?

Jako klient e-sklepu zawsze masz prawo zwrócić towar, jeśli z różnych przyczyn nie spełnia on Twoich oczekiwań. Informacje na ten temat powinien zawierać regulamin zakupów w sklepie internetowym. Przed opłaceniem swojego zamówienia, koniecznie zapoznaj się z jego treścią. Obecnie coraz więcej sklepów internetowych wychodzi naprzeciw potrzebom potencjalnych konsumentów, oferując na przykład darmowy zwrot towaru. Dzięki temu nieudane zakupy przestaną być problemem – po prostu odeślesz zamówienie do sklepu, bez dodatkowych opłat.

Zakupy online – poznaj sposoby oszustów

Wraz z rozwojem rynku e-commerce wzrasta również ryzyko skorzystania z oferty nieuczciwego sprzedającego. Cyberprzestępcy stosują najróżniejsze metody na osiągnięcie swojego celu. Kiedy musisz zachować szczególną ostrożność podczas wirtualnych zakupów? Sygnałem ostrzegawczym powinny być dla Ciebie wyjątkowo niskie ceny produktów.

Cyberprzestępcy coraz częściej zakładają fikcyjne sklepy, starając się przyciągnąć uwagę potencjalnego klienta wyjątkowo atrakcyjnymi warunkami zakupu. Niestety, po uiszczeniu opłaty za towar, kontakt ze sklepem się urywa, a konsument nie otrzymuje zamówienia. Aby uniknąć nieudanych zakupów internetowych, musisz dokładnie zweryfikować sprzedawcę. Nieuczciwe sklepy często udostępniają na swojej stronie fikcyjne dane adresowe, w tym także NIP czy REGON. Warto sprawdzić, czy podane informacje rzeczywiście są zgodne z prawdą.

Zakupy w zagranicznych sklepach internetowych

Kupowanie online w zagranicznych sklepach cieszą się coraz większym zainteresowaniem Polaków. Wielu klientów podkreśla, że dzięki tej możliwości mają szansę zamówić produkty, które nie są dostępne na krajowym rynku. Jeśli jesteś zainteresowany ofertami zagranicznych sklepów, musisz zachować szczególną ostrożność. Jak w tym przypadku uniknąć nieudanych zakupów online?

Przede wszystkim upewnij się, że rozumiesz informacje zawarte w regulaminie sklepu. Sprawdź również jego wiarygodność, na przykład na zagranicznych forach internetowych. Zweryfikuj dostępne formy płatności, upewniając się, że są one w stu procentach bezpieczne. Pamiętaj, że za pośrednictwem Internetu możesz bardzo szybko kupić najróżniejsze przedmioty. Niestety, w przypadku przesyłki z innego kraju należy liczyć się z dłuższym czasem oczekiwania na realizację zamówienia.

Zakupy online a dropshipping

Jeśli często robisz w Internecie zakupy, na pewno choć raz trafiłeś na polskie sklepy oferujące produkty od zagranicznych dostawców. W sieci znajdziesz wielu sprzedawców, którzy w ramach dropshippingu proponują towary na przykład z Chin. Niestety, taka informacja często jest podawana tylko w regulaminie danego e-commerce. W tym przypadku nietrudno o nieudane zakupy. Wielu klientów nieświadomie zamawia produkty, na które później muszą czekać ponad miesiąc. Ale to nie wszystko.

Sporo osób nie weryfikuje dobrze rozmiarów, a później okazuje się, że zamówiony produkt jest zbyt mały. Do tego niezwykle istotne jest sprawdzanie opinii. Warto przede wszystkim zwracać uwagę na te ze zdjęciami. W ten sposób można porównać produkt, który otrzymał klient, a jaki faktycznie pojawia się na zdjęciach w aukcji. Aby uniknąć rozczarować, musisz dokładnie sprawdzać, jaki jest termin realizacji zamówienia w danym sklepie. Pamiętaj także, że w każdej chwili możesz zrezygnować z transakcji, także po dokonaniu płatności.

Podsumowanie

Jak sprawić, aby zakupy w sieci były udane? To proste -korzystaj tylko ze sprawdzonych sklepów internetowych, aby Twoje zakupy online zawsze były udane. Pamiętaj o zachowaniu szczególnej ostrożności podczas wykonywania przelewów. Nie zapomnij także o zapoznaniu się z opiniami na temat wybranego przez Ciebie sklepu. Zadbaj o bezpieczeństwo online i dokonuj świadomych zakupów w Internecie.