Płatności online
Kategorie:

Jakie metody płatności oferują sklepy internetowe?

Avatar
Opublikowane przez Klaudiusz Raczynski

Lubisz robić zakupy w sklepie internetowym? Nic w tym dziwnego! To bardzo wygodne, ekonomiczne rozwiązanie, dzięki któremu zyskujesz dostęp do globalnego asortymentu o każdej godzinie. Podczas zakupów wybierasz tych sprzedawców, którzy gwarantują szybkość realizacji zamówienia, bezpieczeństwo transakcji i wygodne formy płatności, dopasowane do Twoich potrzeb. Z naszego artykułu dowiesz się, jakie są obecnie najpopularniejsze metody płatności i czym się one różnią. Zaczynamy!

Najpopularniejsze metody płatności w Internecie

Branża e-commmerce nie miałby racji bytu, gdyby nie zróżnicowane i wciąż udoskonalane formy płatności. To ukłon w stronę konsumenta, jego nawyków, wartości i celów. Priorytetem każdego właściciela sklepu internetowego, walczącego o zadowolenie i lojalność klienta, powinien być więc wybór oraz wdrożenie takich metod płatności, które z perspektywy kupującego są najkorzystniejsze i najwygodniejsze. W nowoczesnych sklepach internetowych klienci mają do wyboru co najmniej kilka metod płatności elektronicznych lub tradycyjnych. Są to między innymi: szybkie lub tradycyjne przelewy online, płatności typu BLIK, opłaty za pobraniem, transakcje kartą kredytową lub za pośrednictwem e-portfela. Poniżej krótka charakterystyka wybranych metod płatności.

Szybki przelew i ekspresowe płatności

Standardem wśród płatności internetowych są tak zwane szybkie przelewy. Do grona głównych operatorów tego typu usług w Polsce należą między innymi takie marki jak: Przelewy 24, PayU, BlueMedia czy Tpay. Szybkie płatności elektroniczne wyróżnia ekspresowe tempo przekazu środków pieniężnych z jednego konta na drugie. Wybierając tę opcję podczas finalizacji zakupów w sklepie internetowym, masz pewność, że Twoje pieniądze niezwłocznie trafią do odbiorcy. W trybie natychmiastowym możesz też wygenerować potwierdzenie przelewu. Nie musisz czekać kilka godzin (lub, co gorsza, kilku dni!), aż płatności zostaną zaksięgowane. Płatności w postaci szybkich przelewów zrewolucjonizowały rynek e-commerce. To narzędzie, dzięki któremu oszczędzasz swój czas, a także pieniądze. Nie musisz wypełniać żadnych zawiłych formularzy, a zamówiony towar lub usługę otrzymujesz błyskawicznie!

Płatności online – przelewy w wersji tradycyjnej

Mimo rozwoju innowacyjnych i szybkich płatności online wielu klientów sklepów internetowych wciąż preferuje przelew tradycyjny. Na czym on polega? W celu dokonania płatności za e-zakupy najpierw logujesz się na stronie własnego banku. Następnie:

  1. Wybierasz opcję: przelew online standardowy lub natychmiastowy.
  2. Wklejasz numer konta bankowego sprzedawcy.
  3. Sprawdzasz poprawność danych, zatwierdzasz transakcję.
  4. Czekasz na zaksięgowanie wpłaty.

Bardzo często zdarza się, że osoby starsze lub nieposiadające stałego dostępu do sieci, korzystają z tradycyjnych przelewów, dokonywanych na poczcie. Ta metoda płatności powoli odchodzi jednak w niepamięć ze względu na czasochłonność, wysokie koszty usług pocztowych oraz upowszechnienie smartfonów z aplikacjami zakupowymi.

Płatności BLIK

W ciągu ostatnich 7 lat w Polsce gigantyczną popularność zdobyły systemy płatności typu BLIK. Z tego rozwiązania korzystają właściciele telefonów z zainstalowanymi aplikacjami zakupowymi (na przykład: Allegro, Amazon, Aliexpress) i aplikacją bankową (typu: IKO, Moje ING, Alior Mobile, Bank Millenium itd.). BLIK to 6-cyfrowy, unikalny kod, generowany w aplikacji bankowej w momencie finalizacji transakcji. Wpisujesz go w formularzu płatności i zatwierdzasz. Bank automatycznie przekazuje odpowiednią sumę do sklepu internetowego, w których właśnie robisz zakupy.

Dlaczego klienci e-sklepów coraz częściej wybierają płatność BLIK? To bardzo prosta, tania, intuicyjna i bezpieczna metoda zapłaty. Nowoczesne aplikacje mobilne krok po kroku prowadzą Cię bowiem przez kolejne etapy płatności. Nawet jeśli się pomylisz albo nie zdążysz wpisać kodu BLIK, system po 2 minutach automatycznie wygeneruje nowy kod.

Finalizowanie zakupu w aplikacji mobilnej: płatności mobilne dopasowane do potrzeb

BLIK nie jest oczywiście jedyną formą płatności mobilnych. Aplikacje sklepowe, które instalujesz na swoim telefonie, działają podobnie jak klasyczne platformy zakupowo-sprzedażowe, dostępne online w wyszukiwarkach. Jeśli więc korzystasz z telefonu i w aplikacji chcesz zapłacić za wybrany produkt, możesz tego dokonać na kilka sposobów, w zależności od tego, jakie opcje płatności oferuje sprzedający. Alternatywą dla kodu BLIK są szybkie przelewy bankowe, płatności z e-portfeli oraz opcje za pobraniem.

Płatność za pobraniem, czyli przy odbiorze

Forma płatności za pobraniem to świetne rozwiązanie w sytuacji, gdy zamawiasz przez Internet meble, komputer, zastawę stołową lub inne, kosztowne czy delikatne produkty (ceramika, RTV, AGD, materiały budowlane) i chcesz zapłacić kurierowi dopiero w chwili odbioru zamawianego asortymentu. Przekazanie dużej gotówki dopiero po otrzymaniu przesyłki jest bardzo rozsądną strategią i wyrazem odpowiedzialnego gospodarowania własnymi pieniędzmi.

Wiele sklepów internetowych daje swoim klientom szeroki wybór form płatności, dopasowanych do indywidualnych potrzeb i stylu dokonywania zakupów. Alternatywą dla płatności zaliczkowych jest płatność za pobraniem. To opcja, którą szczególnie cenią ci konsumenci, dla których liczy się obustronne zaufanie stron i bezpieczeństwo dokonywanej transakcji. W wielu branżach, takich jak: IT, meblowej, instalacyjnej czy budowlanej, metoda dokonywania płatności przy odbiorze towaru jest nadal bardzo powszechna, a jej pominięcie zdecydowanie osłabia konkurencyjność e-sklepów.

Płatności kartą kredytową lub płatność na raty

Brakuje Ci środków, by sfinalizować transakcję? Żaden problem! Płatności online możesz dokonać kartą kredytową. Inną opcją jest zakup na raty. Już wyjaśniamy, o co w tym wszystkim chodzi.

Płatność kartą kredytową

Jedna z możliwości zapłaty jest wybór karty kredytowej. Oznacza to, że kupujesz produkt z wykorzystaniem pieniędzy na karcie, która wydał Ci bank. Ma ona swoje limity i oprocentowania, spłata zależy od ustalony przez Ciebie warunków. Aby dokonać transakcji i sfinalizować zakupy online, musisz jedynie kliknąć opcję: karta kredytowa i podać stosowny numer albo kod, znajdujący się na awersie lub rewersie karty (w przypadku kart debetowych podajesz 3-cyfrowy kod CVV na odwrocie, w kartach kredytowych jest to zaś 16 wypukłych cyfr, widocznych na awersie).

Zapłata na raty

Inną opcją jest spłata wybranego produktu na raty. Na wielu stronach np. Allegro lub ze sprzętem elektronicznym pojawiają się opcję spłaty na raty. Oznacz to, że musisz uzyskać kredyty, ale nie trzeba iść do banku. Na czym to polega? Wybrany bank ocenia Twoją zdolność kredytową, biorąc pod uwagę Twoje zarobki, stan środków, zgromadzonych na koncie bankowym czy historię spłat wcześniejszych zobowiązań finansowych. Później otrzymujesz informacje zwrotną, sprzedawca dostaje pieniądze z banku, a Ty je spłacasz.

PayPo

Ostatnią możliwością jest płatność po. Co to znaczy? Otóż kupujesz produkt, za który musisz zapłacić w ciągu 30 dni. To idealne rozwiązanie dla osoby, która nie jest przekonana do danego asortymentu. Wtedy może go kupić bez zapłaty w tym samym momencie, sprawdzić i przetestować i jak już jest się pewnym, to dokonać zapłaty.

Portfel elektroniczny i szybkie płatności online

Wcale nie musisz mieć w ręku karty debetowej lub kodu BLIK, by móc sprawnie i bezpiecznie dokonać płatności w sklepie internetowym. Jeśli lubisz nowoczesne technologie i na bieżąco obserwujesz rynek produktów finansowych, to pewnie wiesz, że istnieje innowacyjny system płatności, nazywany e-portfelem, portfelem cyfrowym lub elektronicznym. Co to jest? E-portfel to Twoje wirtualne pieniądze, odpowiednik zwykłych, papierowych banknotów czy plastikowych kart płatniczych. Usługę w postaci e-portfela oferują między innymi: Masterpass, Google (Google Pay), PayPal, Apple (Apple Pay) czy VISA.

E-wallet to opcja, którą chętnie wybierają młodzi użytkownicy smartfonów, stale poszukujący nowych, ekspresowych i atrakcyjnych form płatności online. W branży e-commerce w Polsce wciąż najpopularniejsze pozostają jednak inne metody płatności, takie jak: szybkie przelewy, BLIK i opłaty za pobraniem.

Bezpieczne zakupy, czyli jak płacić w Internecie

Wiesz już, jakie są najpopularniejsze metody płatności, oferowane przez sklepy internetowe. Pora więc wspomnieć o jeszcze jednej, bardzo ważnej kwestii, związanej z finalizacją zakupów, dokonywanych w sieci. Jak zapewne wiesz, każdy właściciel i administrator e-sklepu zobowiązany jest zapewnić najwyższą jakość i bezpieczeństwo transakcji. Nie zmienia to jednak faktu, że za każdym razem, gdy wybierasz sprzedawcę oraz metodę płatności, musisz zachować czujność i zdrowy rozsądek, by nie ulec manipulacji cyberprzestępców.

Istnieje kilka prostych sposobów, by sprawdzić, czy dany podmiot faktycznie zajmuje się sprzedażą w sieci oraz, czy zakupy w wybranym e-sklepie są bezpieczne. Jak to zweryfikować? Oto kilka praktycznych wskazówek:

  • sprawdzaj, czy firma sprzedającego faktycznie istnieje (zawsze czytaj opinie innych kupujących, możesz też skopiować NIP przedsiębiorstwa i zobaczyć jego historię w wyszukiwarce rządowej CEIDG),
  • nie rób przedpłaty na prywatne konto sprzedawcy (chyba że dobrze go znasz!),
  • nie kupuj na podejrzanych stronach, które w adresie mają dziwne, niezrozumiałe znaki, skrócone nazwy, błędne logotypy banków lub gdy po wejściu w witrynę widzisz komunikat: strona niezabezpieczona,
  • oszuści, podszywający się pod operatorów sklepu internetowego często próbują wyłudzić kody BLIK przed finalizacją transakcji, nigdy nie udostępniaj kodu osobom nieupoważnionym.

Każdy e-sprzedawca musi się zatroszczyć o to, by system płatności online, który oferuje swoim klientom, spełniał standardy polskiego i europejskiego prawa. W praktyce oznacza to, że jako konsument masz prawo znać szczegółowe warunki i koszty, związane z obsługą transakcji i możesz w każdej chwili zrezygnować z jej finalizacji.