Paczki
Kategorie:

O czym należy pamiętać podczas mierzenia paczki?

Avatar
Opublikowane przez Klaudiusz Raczynski

Podczas mierzenia paczki trzeba przede wszystkim pamiętać o tym, żeby zmierzyć i zważyć przesyłkę dokładnie. Firmy kurierskie kontrolują przesyłki pod kątem wagi i wymiarów i jeśli coś się nie zgadza, to nakładają dodatkowe opłaty, które mogą znacząco podnieść koszt całego przedsięwzięcia. Należy też pamiętać o tym, że każda firma kurierska ma nieco odmienne zasady obliczania cen przesyłki, a co ważniejsze, różne rodzaje przesyłek mogą być różnie wyceniane.

Jak mierzyć paczki InPost? Liczy się wysokość, szerokość, długość paczki

Sprawa z InPost jest o tyle prosta, że w ofercie dla klienta detalicznego paczki podzielone są na trzy gabaryty ze stałą wagą maksymalną, wynoszącą 25 kg. Więc jeżeli twoja paczka nie waży więcej (a mało co waży więcej), to wystarczy sprawdzić jej wymiary. Przy czym warto wspomnieć, że gabaryty różni od siebie tylko wysokość (a więc tylko jeden z trzech wymiarów), co znacznie ułatwia całą procedurę mierzenia przesyłek. Długość paczki dla każdego gabarytu to 64 cm, a szerokość – 38 cm. Cennik co prawda różni się nie tylko od wielkości paczki, ale również w zależności od tego, czy przesyłka jest wysyłana za pomocą Paczkomatu czy poprzez kuriera. Poszczególne gabaryty odpowiadają różnym rozmiarom skrytek Paczkomatu. Tak więc podczas pakowania paczek należy pamiętać o tym, że wskazane wymiary muszą być prawidłowe, aby nadanie się powiodło.

W przypadku przesyłki kurierskiej również kluczowa jest waga oraz wymiary przesyłek. Oczywiście każda firma kurierska ma określone maksymalne gabaryty przesyłek, a po ich przekroczeniu naliczane są dodatkowe opłaty lub kurier może nawet odmówić jej nadania. W przypadku nadania paczki kurierskiej za pomocą Managera Paczek, oprócz trzech podstawowych gabarytów A, B i C, InPost wyróżnił gabaryt D. W tym wypadku maksymalne wymiary są znacznie większe – paczka może mierzyć 50x50x80 cm. Maksylalna waga natomiast nie ulega zmiania i wynosi 25 kg.

Opakowania

Klientom zdarza się czasem zapomnieć, że paczka to nie tylko przedmiot w środku, ale także opakowanie. Waga i grubość opakowania może wydawać się nieistotna, ale przedmioty po owinięciu folią i zapakowaniu do kartonu mogą mieć o tyle większe wymiary i wagę, że paczka załapie się na inny gabaryt. Szczególnie duża może być różnica w przypadku małych przedmiotów. Ponadto, koperty i kartony są standaryzowane i mogą być sporo większe niż zapakowany do nich towar, który dodatkowo trzeba wtedy czasem zabezpieczyć wypełniaczem, który też dodaje parę gramów do wagi.

Waga wolumetryczna, czyli paczka gabarytowa

Waga objętościowa, wolumetryczna, czy gabarytowa to specyficzny sposób ustalania wagi przesyłek zależnie od ich objętości, a nie od wagi rzeczywistej. W tej sytuacji objętość przesyłek przelicza się według określonego przez kuriera wzoru na kilogramy. Zwykle dzieli się objętość w centymetrach sześciennych przez pięć do dziesięciu tysięcy i wynik traktuje jako wagę w kilogramach. Różne firmy kurierskie mają tu różne zasady szczegółowe, ale zawsze jeśli waga wolumetryczna przekracza rzeczywistą, to płaci się według tej drugiej. Celem tego rozwiązania jest ograniczenie strat firm kurierskich podczas przewozu dużych ale lekkich paczek, które zajmują dużo miejsca w środkach transportu i tym samym generują koszty dla kuriera. Tak więc, nadając dużą przesyłkę kurierem warto policzyć według wzoru operatora czy cena nie będzie ustalana według wagi gabarytowej.

Wymiary paczek – jak mierzyć przesyłki niestandardowe?

Paczkę uważa się za niestandardową jeżeli jej długość, szerokość, lub wysokość przekracza wymiary określone dla paczek standardowych. Za niestandardową uważa się też paczkę o nietypowych kształtach, wystających częściach itp. W takich przypadkach operatorzy naliczają dodatkowe opłaty. Są też szczególne kategorie przesyłek niestandardowych. Na przykład, towary szczególnie długie mogą być wysyłane jako tzw. paczka dłużycowa, której cena zależy od długości, a nie od wagi. Niektóre firmy mają też osobne zasady dla niektórych kategorii towarów, jak na przykład opony. W przypadku opon, wymiarem, który należy sprawdzić jest często średnica opony w calach, od której może zależeć cena albo czy taka paczka może w ogóle zostać nadana.

Podsumowanie

Podsumowując, przy mierzeniu przesyłek trzeba zwrócić uwagę na różne wymiary zależnie od okoliczności. W przypadku nadania lub dostawy do Paczkomatu lub kurierem, gabaryty mogą się różnić. Należy też pamiętać o tym żeby mierzyć i ważyć paczkę po spakowaniu, bo podczas pakowania może dojść kilka kluczowych centymetrów czy gramów. Należy też upewnić się czy paczka nie wpada w jakąś niestandardową kategorię, jak na przykład paczka gabarytowa czy dłużycowa, oraz czy dla danej kategorii produktów, jak na przykład opony, nie obowiązują osobne zasady. Każda firma ma tu nieco inne zasady więc trzeba sprawdzić, jakie one są u wybranego operatora. Przede wszystkim, wszelkich pomiarów należy dokonywać dokładnie, tak aby ustrzec się nieprzyjemnych niespodzianek.