SkySpider - plecak, który może uratować Ci życie

SkySpider - plecak

Jakiś czas temu na rynku pojawił się produkt nazwa SkySaver czyli taki plecak ratunkowy, który pozwoli zejść z płonącego wieżowca dzięki szpuli rozwijanej stalowej linki. Teraz pojawiła się konkurencja w postaci SkySpider, który oferuje przynajmniej jedną dodatkową unikalną funkcję.

Użytkownicy oryginalnego SkySavera zaczynali od montażu specjalnej kotwicy w ścianie ich mieszkania lub biurowca. W przypadku pojawienia się pożaru na niższym piętrze i braku możliwości ucieczki z płonącego budynku schodami, użytkownik miał założyć plecak, przyczepić koniec stalowej linki do zamontowanej w ścianie kotwicy, a następnie wyjść przez okno i opuścić się przy pomocy karabińczyka na dół. Stalowa linka rozwijała się ze stałą prędkością około 1,8 metra na sekundę, dzięki czemu korzystający z urządzenia człowiek nie czuł, że spada w dół.

SkySpider działa w bardzo podobny sposób, wykorzystując stalową linkę, aby pozwolić użytkownikowi ważącemu nie więcej niż 135 kilogramów wydostać się w wieżowca mierzącego nawet 90 metrów, ze stałą prędkością 2 metrów na sekundę. SkySpider ma jednak zintegrowany ręczny hamulec pozwalający użytkownikowi na czasowe zatrzymanie opuszczania się po ścianie budynku. Projektanci SkySpidera uważają, że ta funkcja może się przydać, zwłaszcza wtedy, kiedy z niższego piętra przez okno buchają płomienie i pojawia się dym. Użytkownik może się wtedy zatrzymać, a następnie przesunąć się po ścianie budynku w bok, tak aby ominąć niebezpieczne okno, a następnie kontynuować opuszczanie się w dół.

SkySpider jest także znacznie lżejszy od swojego poprzednika, pomimo tego, że ma o ponad 10 metrów dłużą stalową linkę niż SkySaver. SkySpider waży bowiem zaledwie 9,5 kilograma w porównaniu z SkySaverem, który ważył 11,7 kg.

SkySpider jest obecnie przedmiotem kampanii na Kickstarterze. Za kwotę 539 dolarów można teraz nabyć zestaw zawierający plecak ze stalową linką o długości 25 metrów, parę odpornych na ścieranie rękawic, maskę ochronną oraz latarkę LED, którą można spokojnie użyć do rozbicia szyby w oknie, kiedy zajdzie taka potrzeba.Komentarze

  Dodaj komentarz

  SKONTAKTUJ SIĘ ZE MNĄ

  Zaloguj się

  Lub    

  lub

  Utwórz konto

  lub

  Forgot your details?

  Zaakceptuj regulamin i wszystkie zgody aby się zalogować.